Nositel Nobelovy ceny: Chytré telefony způsobují stres a syndrom vyhoření

Nositel Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství Thomas Südhof varuje před nadměrným stresem, který podle něj způsobují chytré telefony. V rozhovoru, který poskytl listu Frankfurter Allgemeinen Sonntagszeitung, mimo jiné uvedl, že se vzhledem k nynějšímu způsobu života vůbec nediví tomu, kolik lidí onemocní syndromem vyhoření.

Jedním z důvodů je podle Südhofa množství chytrých telefonů mezi lidmi. „Už nejsme nedosažitelní, nikdy nejsme mimo službu. E-mailem jsme skoro každou minutu v kontaktu s naší prací. Dlouhodobě to nemůže být dobré,“ zdůrazňuje vědec. Tato situace podle něj často vede k chronickému stresu, který mění lidi a mozek.

Známý odborník doporučuje jako prevenci cílený oddechový čas. „To nám velí zdravý rozum,“ říká. Pomáhá vše, co nás přivádí na jiné myšlenky. „Může to být jóga, sport, dobrá kniha nebo hudba,“ napovídá a nabádá rodiče, aby omezovali čas, který děti tráví s různými médii.

Südhof zkoumá, jak mozkové buňky mezi sebou komunikují a k čemu dochází při takzvaném syndromu vyhoření. Zprávu o udělení Nobelovy ceny v roce 2013 dostal během cesty na jeden kongres – zřejmě prostřednictvím mobilního telefonu. Podle agentury DPA ale ujišťuje, že on sám v osm hodin večer všechna elektronická zařízení vypíná a opět je uvede do provozu teprve příští den po snídani.

Newsletter