Nová portugalská levicová vláda zachrání banku Banif

Nová portugalská socialistická vláda dnes rozhodla o záchraně finančního ústavu Banco Internacional do Funchal (Banif) z peněz daňových poplatníků. Udělala to těsně před tím, než vstoupí v platnost nová pravidla Evropské unie pro řešení nesolventních bank. Portugalsko vydá na záchranu banky se sídlem na Madeiře více než 2,2 miliardy eur (zhruba 60 miliard Kč). Zdravá aktiva Banif převezme za 150 milionů eur španělská banka Santander.

Je to druhá státní záchrana portugalské banky za necelé dva roky. Loni v srpnu stát poskytl 4,9 miliardy eur na záchranu předního portugalského bankovního ústavu Banco Espírito Santo.

Banif nebyla schopna splatit 700 milionů eur, které jí vláda poskytla během hospodářské a dluhové krize v zemi z počátku desetiletí. Stát v ní za to převzal 60,5 procenta a s její záchranou spěchá, aby byla zajištěna do konce roku. Od počátku příštího roku vstoupí v platnost nová evropská pravidla, podle nichž se na ztrátách bank budou podílet její věřitelé, včetně majitelů vkladů přesahujících 100.000 eur (2,7 milionu Kč).

Premiér António Costa, jehož socialistická vláda převzala moc počátkem tohoto měsíce, připustil, že náklady na sanaci banky jsou pro daňové poplatníky „velmi vysoké“. Podle něj to ale bylo jediné řešení, jak ochránit vkladatele a finanční stabilitu.

Ministr financí Mário Centeno po dnešním zasedání vlády uvedl, že finanční injekce do banky zvýší letošní rozpočtový deficit země o více než jeden procentní bod hrubého domácího produktu (HDP). Nenaruší ale záměr země vymanit se z režimu, který Evropská komise zavádí pro země se schodkem nad třemi procenty HDP.

Portugalská centrální banka už dříve sdělila, že záchrana Banif má souhlas úředníků Evropské komise. Částkou 489 milionů eur k ní přispěje místní fond pro konsolidaci bank, zbylých 1,77 miliardy eur přijde ze státní pokladny.

Banif měla ke konci září tržní hodnotu 91 milionů eur a vklady v objemu šesti miliard eur. V Portugalsku má 150 poboček.

Newsletter