Nová prezidentka Tchaj-wanu při přísaze jednotu s Čínou nezmínila

Nová tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen v dnešním inauguračním projevu vyzvala ke vstřícnému dialogu s Čínou, zároveň ale prohlásila, že bude střežit suverenitu a území ostrova. Rovněž podle agentury AP nezmínila, že Tchaj-wan je součástí Číny, což Peking zřejmě popudí. Spojené státy již oznámily, že se na spolupráci s Cchaj těší.

Cchaj, která je první ženou v čele Tchaj-wanu, přislíbila zodpovědný přístup ve vztazích s Pekingem a stabilitu, uvedl Reuters. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil samostatnost.

Prezidentka stojí v čele Demokratické pokrokové strany (DPP), která je tradičně vnímána jako síla prosazující nezávislost na pevninské Číně či minimálně zachování současného stavu. Odmítá také potvrdit názor, že Tchaj-wan je nedílnou součástí Číny. Ve svém projevu ale navrhla odložit vzájemné spory a věnovat se společnému rozvoji v oblastech Východočínského a Jihočínského moře.

Bývalý tchajwanský prezident Ma Jing-ťiou prosazoval se svou Národní stranou (Kuomintang) politiku sbližování s pevninskou Čínou. Během své osmileté vlády posílil ekonomické vztahy mezi oběma stranami, otevřeny byly podnikatelské příležitosti a uvolnilo se cestování přes 150 kilometrů široký Tchajwanský průliv.

Newsletter