Euro reaguje na komenty z ECB o možném snížení tempa nákupů aktiv v rámci pandemického programu už v červnu. Nehledě na komentář z ECB, ve zbytku dne vidíme rizika směrem k silnějšímu dolaru. Důvodem data za amerického trhu práce, u nichž trh čeká vytvoření cca 900 tis. pracovních míst. Překonání konsensu je rizikem vyšších US výnosů a silnějšího dolaru.

Nová výstavba domů v USA v únoru propadla, stavebních povolení přibylo

Nově zahájená výstavba obytných domů ve Spojených státech se v únoru proti předešlému měsíci propadla o 17 procent a její tempo sestoupilo na minimum za poslední rok. Trend postupného zotavování sektoru rezidenční výstavby narušilo zejména nepříznivé počasí. Plyne to z dnešních údajů amerického ministerstva obchodu.     

Celoroční tempo zahajované výstavby kleslo na 897.000 obytných jednotek, což bylo nejméně od loňského ledna. V předešlých pěti měsících se toto tempo pohybovalo nad hranicí jednoho milionu, která se obvykle považuje za známku zdravého trhu.     

Analytici v anketě agentury Reuters předpověděli, že tempo výstavby zůstane zhruba beze změny na 1,05 milionu jednotek. Ve srovnání s loňským únorem byl počet zahájených staveb nižší o 3,3 procenta.     

Ekonomové ale předpokládají, že pokles stavební aktivity bude jen dočasný. Rychlé zlepšování situace na pracovním trhu zvyšuje mzdy, což povzbuzuje mladé rodiny k přechodu do vlastních obydlí. Ukazatel počtu nových povolení k výstavbě, který naznačuje budoucí vývoj, zaznamenal v únoru nárůst o tři procenta na roční tempo 1,09 milionu. Počet nových povolení je nad milionovou hranicí od loňského července. Analytici za únor očekávali mírnější růst o 0,5 %.    

Zahajování staveb rodinných domů, které v USA tvoří největší část trhu, v únoru kleslo o 14,9 procenta na minimum od loňského června. U bytových domů se výstavba propadla o 20,8 procenta.     

Americký trh obytných realit je jednou z klíčových součástí největší světové ekonomiky. Loni jej i přes všeobecně příznivý vývoj hospodářství brzdil slabý růst mezd a nedostatečná nabídka, která zvyšovala ceny. 

Newsletter