Novatek chce prodat čínskému fondu podíl v plynovodu Jamal

Druhý největší producent plynu v Rusku Novatek je blízko prodeje podílu 9,9 procenta v projektu zkapalněného zemního plynu Jamal čínskému investičnímu fondu. Hodnota podílu se odhaduje na 900 milionů USD (21,2 miliardy Kč). Informuje o tom ruský list Kommerstant s odvoláním na tři zdroje blízké jednání.

Dohoda by mohla být dokončena v příštích týdnech. Podle jednoho ze zdrojů by kupcem podílu měl být čínský fond zaměřený na investice do infrastruktury Silk Road.

Prodej podílu by mohl pomoci firmě Novatek získat na projekt finance od čínských bank, když sankce uvalené na Rusko západními zeměmi kvůli ukrajinské krizi uzavřeli ruským firmám přístup na západní kapitálové trhy, uvedl Kommersant. V Novateku nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil.

Čína loni oznámila, že zřídí fond Silk Road, který má podpořit propojení Asie, a vloží do něj 40 miliard USD. Fond uskutečnil svoji první akvizici v dubnu, kdy investoval 125 milionů USD do čínské firmy zabývající se energetickými projekty v Pákistánu, napsala agentura Reuters.

Newsletter