Nové průzkumy v Británii před referendem o EU situaci nevyjasňují

Ani nejnovější průzkumy před referendem o vztahu Británie k Evropské unii nevnášejí jasno do nálad britských voličů. Pokud má někdo větší jistotu, pak jsou to sázkové kanceláře, které podle vývoje kurzů věří v setrvání země v EU.

Podle agentury TNS zastánci brexitu, tedy odchodu Británie z unie, získali v jejích pravidelných průzkumech poprvé od února náskok tří procentních bodů před stoupenci setrvání království v evropské organizaci (41 procent ku 38 procentům).

Podle Lukea Taylora z TNS průzkum uskutečněný počátkem května ukazuje posun nerozhodnutých voličů k táboru odpůrců unie. Bude ale nutné počkat do příštího průzkumu, aby se potvrdilo, zda se jedná o trend nebo o náhodný výkyv. Rozdíl mezi názory je nicméně stále velmi těsný a tak bude vývoj do referenda napínavý do poslední chvíle.

Zveřejněny byly dnes ještě dva průzkumy, z nichž jeden naopak ukazuje, že zastánci setrvání Británie v EU mají převahu. Podle agentury ORB, která udělala telefonický průzkum pro list The Daily Telegraph, podporuje setrvání v unii 55 procent respondentů, tedy o čtyři procentní body více než před měsícem. Počet odpůrců za stejnou dobu klesl o tři procentní body na 40 procent.

ORB upozorňuje na úskalí účasti v referendu. Z těch, kteří nyní slíbili, že rozhodně půjdou k urnám, prosazuje setrvání v EU 51 procent a 45 procent si přeje odchod. Pozorovatelé obecně soudí, že nižší účast zvýhodní odpůrce EU.

Nejnovější průzkum agentury ICM tvrdí, že oba tábory mají zcela vyrovnané síly: 47 procent na obou stranách.

Podle bookmakerů ale roste naděje na vítězství zastánců EU. Největší sázková kancelář na světě Betfair dnes uvedla, že šance na setrvání Británie v EU v posledních dnech stouply na 73 procent.

Newsletter