Nové sídlo ECB. Bitky a 230 zraněných

Násilnosti mezi demonstranty a policií provázely dnes dopoledne slavnostní otevření nového sídla Evropské centrální banky (ECB) ve Frankfurtu nad Mohanem. Lidé demonstrující proti úsporným opatřením a kapitalismu házeli kameny na policisty, kteří použili obušky a slzný plyn. Střety si podle agentury DPA vyžádaly na 230 zraněných. Zatčeno bylo 15 lidí. Odpolední pokojné demonstrace proti politice ECB se pak zúčastnilo zhruba 17.000 lidí. 

Demonstraci do Frankfurtu svolalo hnutí Blockupy, které se zaměřuje na kritiku kapitalismu. Po tříhodinovém hlavním odpoledním protestu hnutí Blockupy v historické části města se k protestnímu pochodu sešlo podle odhadů policie kolem 17.000 lidí. Večerní manifestace byla na rozdíl od dopoledních protestů poklidná. 

Dopoledne se ale odehrály těžké potyčky mezi policií a protikapitalisticky naladěnými demonstranty. V ulicích hořely barikády i automobily, zakuklení protestující házeli po policistech kameny. Podle policie bylo zraněno 94 jejích mužů, z nich 80 slzným plynem. Poraněni byli také dva hasiči. Mezi demonstranty je podle jejich zástupců více než 130 zraněných. 

Z Berlína byl kvůli dnešním protestům vypraven mimořádný vlak s 800 radikály. Kromě něj do Frankfurtu zamířilo i 60 autobusů z takřka čtyř desítek evropských měst. V České republice k účasti na protestech vyzývala například Iniciativa Ne rasismu. Podle informací ČTK se Češi do Frankfurtu také vypravili, není ale jasné, v jakém počtu. 

Demonstranti se před hlavním shromážděním chovali z velké části pokojně a zpívali za zvuku bubnů. Někteří ale zablokovali část ulic a mostů přes řeku Mohan ve snaze zabránit v přístupu na dnešní ceremonii v nové budově ECB. Policie použila vodní děla, aby v davu černě oděných demonstrantů uvolnila cestu ke vstupu do budovy, kolem které postavila zátarasy a natáhla ostnatý drát. 

„Všichni, kteří se tu neoprávněně odvolávají na svobody, musí počítat s plnou razancí právního státu,“ varoval výtržníky německý ministr vnitra Thomas de Maizière. 

ECB, jejímž hlavním úkolem je udržovat kupní sílu eura a tedy cenovou stabilitu v 19 státech eurozóny, tvoří společně s Evropskou komisí a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) takzvanou trojku mezinárodních věřitelů. Ti dohlížejí na dodržování podmínek záchranných programů pro Řecko, Irsko, Portugalsko a Kypr, což jsou země, které se v minulých letech ocitly ve finančních potížích. 

„Náš protest je proti ECB coby členovi trojky, která, přestože není demokraticky zvolena, hatí práci řecké vlády. Chceme konec úsporných opatření,“ řekl podle agentury Reuters jeden z organizátorů demonstrace Ulrich Wilken. „Chceme hlasitý, ale pokojný protest,“ uvedl. 

„Jako instituce Evropské unie, která hrála ústřední roli během krize, se ECB stala ústředním bodem pro ty, kteří byli touto situací frustrováni,“ řekl během slavnostní ceremonie prezident ECB Mario Draghi. „Tato výčitka možná není fér – naše kroky byly zaměřeny právě na utlumení šoků, které utrpěla ekonomika,“ řekl mimo jiné.

Nová budova ECB se nachází na východě města na břehu Mohanu v bývalé přístavní čtvrti Ostend. Sestává ze dvou skleněných věží spojujících se na vrcholu. Nové ústředí, které stálo zhruba 1,3 miliardy eur (35,4 miliardy Kč), mělo být otevřeno již před lety. 

Dnešní nepokoje ve Frankfurtu začaly už časně ráno. Výtržníci zapálili několik aut a popelnice, ulice blokovaly hromady hořících pneumatik. Demonstranti házeli kameny na policisty před budovou koncertní síně Alte Oper (Stará opera) a dlažební kostky na frankfurtskou radnici. Policie sdělila, že kromě vodních děl použila obušky a slzný plyn. Mnoho účastníků protestů zranily policejní obušky, pepřový sprej a vodní děla, uvedli podle serveru BBC aktivisté. 

ECB již dříve oznámila, že dnes hodlá fungovat v plném rozsahu. Někteří zaměstnanci ale mohli pracovat z domova. 

Newsletter