Novela proti falšování vína míří ve Sněmovně ke schválení

Do závěrečného schvalování propustili dnes poslanci vládní novelu vinařského zákona, která má především zabránit falšování vína při jeho prodeji spotřebitelům a potírat černý trh s vínem. Poslanci ji možná proti vládní předloze zpřísní. Například zemědělský výbor navrhl, aby dovozci museli předem ohlásit, kde přesně budou víno prodávat. Vládní novela počítá například s tím, že sudové víno se nebude moci prodávat jinde než u výrobců nebo dovozců a zakáže se prodej vína z automatů. Má to omezit nelegální prodej sudového vína.

„Hlavním účelem novely vinařského zákona, která byla teď projednána ve druhém čtení, je, aby tady bylo transparentní, férové tržní prostředí a aby tady byla vyšší ochrana spotřebitele,“ řekl ČTK ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Spotřebitel by měl podle něj vidět, jestli kupuje kvalitní víno. U 32 až 38 procent vzorků sudového vína zjišťuje Státní zemědělská a potravinářská inspekce závažná pochybení, uvedl.

Zemědělský výbor doporučil, aby na horní části láhve byla povinně trikolóra, a to u vína s chráněným označením původu nebo chráněným zeměpisným označením, vyrobeného z hroznů sklizených v tuzemsku. Podle vládního návrhu měla být trikolóra nepovinná. Ministr Jurečka s touto povinností nesouhlasí a zdůvodňuje to mimo jiné tím, že žádné podobné označení, například Klasa, také není povinné.

Výbor navíc doporučil vypustit ze zákona povinnost, aby na přední hlavní etiketě byla uvedena textová informace o zemi původu hroznů. Ani s tím Jurečka nesouhlasil. Vládní návrh s uvedením této informace na hlavní etiketě počítá proto, aby zákazník viděl informaci o původu hroznů na první pohled. Výrobci tuto informaci zpravidla uvádějí na zadní etiketě.

Vládní novela počítá například s tím, že vinotéky, které víno z dovozu prodávají, budou muset používat pouze znovu nenaplnitelné nádoby, tzv. bag-in-boxy. Dovozci budou muset do 12 hodin nahlásit státu import vína, poté budou muset víno nechat deset dnů ve skladu, aby mohlo být zkontrolováno.

Vláda uvádí, že spotřebiteli je v případě machinací s vínem mnohdy prodáván produkt, který ve své podstatě často vůbec není vínem. Ministr Jurečka řekl, že návrh zvyšuje horní hranici pokut, protože jejich nynější výše je nedostatečná a nepokrývá ani zisky, které falšovatelé vína mají.

Bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) navrhl zamítnutí vládního návrhu. Podle něj ztíží život malým vinařům, aby ti velcí mohli zdražit. „Ve výsledku bude víno dražší a ti větší na tom víc vydělají,“ prohlásil.

Newsletter