Novinář odhalující korupci ve Vatikánu odmítl jít k výslechu

Jeden z italských novinářů, který zveřejnil informace o údajném zneužívání financí ve Vatikánu a ovlivnil tak titulky zejména italských novin, odmítl vypovídat před vatikánskými vyšetřovateli. Podle agentury AP Gianluigi Nuzzi místo toho obvinil vatikánské úřady z pronásledování a kriminalizace novinářů. kteří odhalí nesrovnalosti v sídle římskokatolické církve.

Nuzzi a další novinář Emiliano Fittipaldi ve svých knihách napsali, že papežská kurie pro potřeby svých členů zpronevěřila kolem 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč). Nuzziho kniha Avarizia (Chamtivost) a Fittipaldiho Via Crucis (Křížová cesta) čerpaly informace o finančních machinacích ve vedení církevního státu z dokumentů získaných z počítače hlavního auditora, který měl dohlížet na transparentnost hospodaření Vatikánu.

Prokuratura už v této souvislosti obvinila dva členy zvláštní papežské reformní komise, španělského duchovního Lucia Ángela Valleja Baldaa a laickou členku komise Francescu Chaouquiovou, kteří se do počítače údajně nabourali a dokumenty předali novinářům.

Vatikán nyní vyšetřuje i Nuzziho a Fittipaldiho. Nuzziho si pozval k výslechu na úterý.

Podobný případ s únikem důvěrných interních dokumentů Vatikán už jednou řešil. Kvůli aféře z roku 2012 známé pod jménem Vatileaks byl nakonec odsouzen komorník tehdejšího papeže Benedikta XVI. Paolo Gabriele.

Newsletter