Nový rakouský kancléř se chce postavit populismu

Nový rakouský kancléř Christian Kern chce změnit politickou náladu v zemi a postavit se proti lacinému populismu. Řekl to dnes ve svém prvním vystoupení před rakouským parlamentem. Padesátiletý Kern na postu kancléře i v čele sociální demokracie nahradil Wernera Faymanna, který začátkem minulého týdne rezignoval po nedávném debaklu strany v prvním kole prezidentských voleb.

„Na štvaní proti menšinám musíme odpovědět vlastním programem,“ prohlásil Kern. „Nechceme hlavy a srdce přenechat lacinému populismu,“ řekl. Migrační krizi, tedy jedno z témat, které nejvíce štěpí rakouskou politickou scénu, chce řešit s respektem k lidské důstojnosti.

Muž, který donedávna vedl rakouské dráhy, se tak nepřímo vymezil vůči Svobodné straně Rakouska (FPÖ). Ta zaujímá vůči běžencům tvrdý postoj a pozorovatelé ji označují za populistickou. Právě FPÖ jasně vede v průzkumech veřejného mínění a ve volbách by nyní porazila jak sociální demokraty, tak koaliční lidovce. Velmi slušné šance má také její kandidát Norbert Hofer, aby se v nedělním druhém kole voleb stal prezidentem Rakouska.

Kern, který se od počátku snaží dávat najevo jiný pohled na politiku, dnes také vyjádřil přesvědčení, že se v minulosti často vytrácel skutečný politický obsah, který nahrazoval taktický oportunismus politických stran. Tomu se chce Kern, který již vyměnil trojici ministrů, vyhnout.

Nový rakouský kancléř hovořil také o nutnosti nastartovat ekonomiku i za pomoci veřejných investic. Mluvil přitom o Novém údělu (New Deal) v narážce na rozsáhlou sérii státních opatření, jimiž se ve 30. letech minulého století americký prezident Franklin Delano Roosevelt snažil vyvést USA z ekonomické krize.

Newsletter