Nový záchranný bankovní fond eurozóny by prý mohl nabrat zpoždění

Nový záchranný fond pro problémové banky eurozóny by mohl být akceschopný o měsíc později a nikoli v lednu, jak se nyní předpokládá. Řekla to dnes předsedkyně nového fondu Elke Königová. Záchranný bankovní fond je jedním z pilířů připravované bankovní unie. Prodlení by mohlo vyvolat velké rozpaky, citovala ji agentura Reuters.

Aby byl fond, označovaný jako Single Resolution Fund (SRF), akceschopný od 1. ledna 2016, musejí příslušnou dohodu ratifikovat účastnické členské státy, které vlastní nejméně 90 procent hlasovacích práv. Stát se tak má do příštího pondělí.

„Všichni víte, jak funguje Brusel, jak pracují členské státy, velké problémy jsou vždycky až do konce. V tuto chvíli stále doufám, že do pondělní noci budeme mít odpovídající hlasy, je to ale hodně těsné,“ uvedla Königová na dnešní konferenci v Dublinu. „Bylo by velmi trapné“, kdyby se začátek jeho akceschopnosti musel odložit o měsíc do 1. února, uvedla také.

Záchranný bankovní fond, který je jádrem vznikajícího mechanismu označovaného jako SRM (Single Resolution Mechanism), bude podle schváleného opatření obsahovat 55 miliard eur (1,49 bilionu Kč). Peníze do něj vloží samotné bankovní domy, které by jej měly naplnit během sedmi let. Pokud případná bankovní krize udeří v začátcích jeho fungování, mohlo by to pro něj znamenat problémy.

Dalšími prvky bankovní unie jsou principy pomoci bankám v případě úpadku a společná pravidla pojištění vkladů klientů. Evropská centrální banka (ECM) také loni převzala dohled nad největšími bankami v eurozóně.

Newsletter