Novým šéfem italské skupiny UniCredit bude Jean-Pierre Mustier

Novým generálním ředitelem italské bankovní skupiny UniCredit se stane francouzský investiční bankéř Jean-Pierre Mustier (55). Informují o tom agentury Reuters a ANSA s odvoláním na informované zdroje. Dosavadní generální ředitel Federico Ghizzoni (60) se v květnu dohodl, že odstoupí z funkce, jakmile se za něj najde náhrada.

Podle zdrojů správní rada banky na svém dnešním mimořádném zasedání jednomyslně schválila Mustierovo jmenování. Mustier dříve šéfoval divizi investičního bankovnictví Société Générale a UniCredit a v současnosti je partnerem fondu Tikehau Capital.

Ghizzoni stál v čele podniku od roku 2010. V poslední době však čelí rostoucí kritice ze strany akcionářů kvůli propadu ceny akcií a kvůli slabé ziskovosti banky, zejména ve srovnání s hlavním domácím konkurentem Intesa Sanpaolo.

Mustier poprvé nastoupil do UniCredit, do čela divize investičního bankovnictví, v roce 2011, téměř dva roky po rezignaci v Société Générale. Mustier stál v čele investiční divize Société Générale v lednu 2008, kdy banka oznámila, že kvůli neautorizovaným obchodům Jeroma Kerviela přišla o 4,9 miliardy eur (133 miliard Kč). Francouzskou banku opustil v roce 2009 poté, co ho úřad pro dohled nad trhem obvinil ze zneužívání vnitřních informací pro zisk v obchodování v roce 2007 a musel zaplatit pokutu 100.000 eur. Mustier však vždy vinu popíral.

UniCredit se v zahraničí výrazně angažuje zejména v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Působit na českém trhu začala v listopadu 2007, její tuzemská pobočka vznikla spojením finančního ústavu HVB Bank a Živnostenské banky.

Čistý zisk UniCredit se v letošním prvním čtvrtletí propadl o více než pětinu na 406 milionů eur (zhruba 11 miliard Kč). K poklesu zisku přispěly náklady na restrukturalizaci aktivit v Itálii a Rakousku.

Newsletter