Nowotny: ECB je připravena podpořit francouzské banky

Evropská centrální banka (ECB) by po prvním kole prezidentských voleb ve Francii mohla v případě potřeby poskytnout nouzové financování tamním bankám. Uvedl to dnes guvernér rakouské centrální banky a člen Rady guvernérů ECB Ewald Nowotny. Zároveň ale vyjádřil přesvědčení, že takovýto krok nebude zapotřebí.

Investoři se obávají, že případný úspěch euroskeptických kandidátů Marine Le Penové a Jeana-Luka Mélenchona by mohl vyvolat otázky ohledně budoucnosti Francie v Evropské unii, rozvířit finanční trhy a způsobit odliv vkladů, píše agentura Reuters.

Nowotny uvedl, že ECB je připravena poskytnout francouzským bankám financování z nouzového programu ELA. „Pokud by určité francouzské banky měly problémy s likviditou, má ECB program ELA. Žádné mimořádné pohyby (ve finančním sektoru) však samozřejmě nepředpokládáme,“ řekl novinářům na zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky (SB) ve Washingtonu.

Francouzské banky mají v současnosti více hotovosti, než potřebují. Podle posledních údajů mají u ECB kromě povinných rezerv uloženy 174 miliard eur (zhruba 4,7 bilionu Kč), píše agentura Reuters.

Nowotny upozornil, že „hysterie“ kolem francouzských prezidentských voleb je podle jeho názoru přehnaná. Rakouský ministr financí Hans Jörg Schelling uvedl, že jakékoliv výkyvy na finančních trzích po nedělním hlasování by pravděpodobně byly pouze krátkodobé a že euroskupina, tedy ministři financí členských zemí eurozóny, by na ně zřejmě nereagovala. „Podle zkušeností z minulosti bývá takováto reakce trhů velmi krátká. Nemyslím si, že přijde nějaká reakce ze strany euroskupiny,“ řekl.

Newsletter