O místo šéfa drážního regulátora mají zájem čtyři uchazeči

O místo ředitele nově připravovaného úřadu, takzvaného drážního regulátora, mají zájem čtyři uchazeči. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Bližší informace o uchazečích ministerstvo sdělovat nebude. Podle informací ČTK je mezi uchazeči bývalý generální ředitel Českých drah Dalibor Zelený.

Ministerstvo dopravy nyní kontroluje správnost podaných přihlášek. Hodnoticí komise, která z uchazečů vybere budoucího šéfa Úřadu pro přístup k dopravní infrastruktuře, začne pracovat příští týden, uvedl Neřold.

Takzvaný drážní regulátor bude mít za úkol hlídat rovný přístup státu při přidělování kapacity dopravcům na přeplněných železničních tratích či chránit spoje objednané a financované z veřejných peněz proti komerčním linkám. Na starosti bude mít i přístup k letecké infrastruktuře.

Převzít by tak měl část kompetencí i zaměstnanců Drážního úřadu. Ten je organizací podřízenou ministerstvu dopravy, a nemůže tak plnit funkci nezávislého regulátora, kterého po Česku požaduje EU.

Zelený České dráhy řídil dvakrát. Poprvé státnímu dopravci šéfoval v letech 1998 až a 2003. Podruhé České dráhy řídil od července 2013 do února 2014 během funkčního období ministra dopravy Zdeňka Žáka. Po svém druhém odvolání se s firmou soudil o vyplacení sedmimilionové kompenzace za konkurenční doložku, podle které nesměl po dobu jednoho roku působit v konkurenční firmě. Jeho nárok v polovině letošního roku pravomocně zamítl Městský soud v Praze, podle kterého konkurenční doložku Zelenému neschválila dozorčí rada drah a byla tak neplatná.

Newsletter