O řidičáky by mělo být možné žádat kdekoliv, navrhuje TOP 09

O vydání řidičského průkazu by mělo být možné žádat nejen v místě trvalého bydliště, ale na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. K žádosti by také nově nemělo být nutné přikládat vytištěnou fotografii. Počítá s tím návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes představil poslanecký klub TOP 09 a Starostů.

Poslankyně Věra Kovářová (STAN) aktuální úpravu označila za archaickou. „Na nesprávný postup jsme upozorňovali různá ministerstva, bohužel jsme se nedočkali řešení, a proto jsme se rozhodli, že novelu podáme sami,“ vysvětlila. Navrhovaná úprava má umožnit požádat o průkaz na kterémkoliv úřadě a zvolit si i místo jeho vyzvednutí. „Konečně nebude putovat po úřadech občan, ale putovat bude žádost a její vyřízení,“ uvedla Kovářová.

Stát by také měl využívat na průkazy digitální fotografie, které má k dispozici. „Když si člověk jde vyřídit občanský průkaz, v kabině si ho vyfotí. Pro vyřízení řidičáku jde do vedlejší kanceláře s papírovou fotografií v ruce,“ uvedl poslanec Jan Farský (TOP 09). Ministerstvo vnitra je podle Kovářové na změnu technologicky připraveno. „Ani u ministerstva dopravy nevidím důvod, proč by nesouhlasilo,“ řekla Kovářová.

Newsletter