O slovenskou Sberbank se prý zajímají Penta a ČSOB

Slovenskou část největší ruské banky Sberbank, která je přítomna také na českém trhu, mají zájem tři potenciální kupci, včetně investiční skupiny Penta a bankovní skupiny ČSOB. Informuje o tom server sme.sk s odvoláním na zdroje z bankovního sektoru. Společnost Sberbank by podle serveru měla začátkem léta oznámit, které evropské aktivity hodlá prodat.

Nejvážnějším zájemcem o slovenskou divizi je údajně Penta, která působí ve více než deseti zemích Evropy a má své zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě a Mnichově. Partner skupiny Penta Eduard Maták podle sme.sk zájem o divizi potvrdil, zatímco mluvčí ČSOB toto téma nechtěla komentovat. 

Třetí zájemce je prý ze Slovenska, jeho jméno se však nepodařilo zjistit. V minulosti se objevily spekulace, že mezi zájemce by mohly patři italská banka UniCredit či maďarská OTP, píše sme.sk. 

Společnost Sberbank tento týden oznámila, že její zisk se v prvním čtvrtletí meziročně propadl o 58 procent na 30,6 miliardy rublů (téměř 15 miliard Kč). Firma se potýká s negativními dopady útlumu ruské ekonomiky a sankcí, které na Rusko uvalily západní země kvůli postupu Moskvy v ukrajinské krizi. 

Mluvčí společnosti podle agentury Reuters uvedla, že firma přehodnocuje svou strategii v Evropě a zvažuje několik scénářů. Sberbank působí na českém trhu pod názvem Sberbank CZ. Majoritním vlastníkem české i slovenské divize je Sberbank Europe, která je společně se svými dceřinými společnostmi v zemích Evropské unie ze západních sankcí vyjmuta. 

Newsletter