O vládním daňovém balíku bude Sněmovna hlasovat asi až v pátek

Sněmovna dnes nedokončila projednávání vládního daňového balíku, který má mimo jiné zvýšit daňové slevy na děti a v němž chtějí někteří poslanci prosadit změny v elektronické evidenci tržeb (EET). Poslanci dokončili rozpravu, k hlasování se ale nedostali, protože měli na programu pevně zařazené jiné body. Předseda rozpočtového výboru a zpravodaj k předloze Václav Votava (ČSSD) sdělil ČTK, že hlasovat se bude pravděpodobně až v pátek, kdy je podle jednacího řádu nejbližší čas určený pro schvalování zákonů.

Vládní návrh v předložené podobě měnil sedm zákonů týkajících se daní. Poslanci však do něj v druhém čtení navrhli vložit i změny týkající se EET. Pravicová opozice chce EET zrušit, ministr financí Andrej Babiš (ANO) a vládní lidovci navrhují úlevy v evidenci pro určité skupiny podnikatelů.

Babiš v úvodu poznamenal, že je lepší daně dobře vybírat než dusit ekonomiku vysokými daňovými sazbami. Připomněl současný růst ekonomiky i loňský přebytek státního rozpočtu. Mluvil i o svém pozměňovacím návrhu, aby se EET nevztahovala na podnikatele, kteří mají daň stanovenou paušální částkou a jejichž příjmy v předchozích třech letech nepřekročily 250.000 korun ročně.

Paušální daň, kterou může finanční úřad živnostníkovi stanovit na jeho žádost, označil Babiš za dobrý a užitečný nástroj. „Tento institut je v dnešní době téměř neznámý a využívalo jej v minulosti méně než 50 podnikatelů, tedy téměř nikdo,“ poznamenal. Rozpočtový výbor doporučil rozšířit možnost stanovení daně z příjmů paušální částkou i pro podnikatele, kteří mají zaměstnání a současně s tím podnikají, a také pro ty, kteří mají zaměstnance.

Navrhovaná změna ohledně daňových slev na děti zvyšuje slevu na dani na druhé dítě o 2400 Kč na 19.404 Kč ročně, na třetí a další dítě o 3600 Kč na 24.204 Kč ročně. U jednoho dítěte zůstává sleva 13.404 Kč ročně. Pozměňovací návrh rozpočtového výboru počítá s tím, že vyšší slevy by mělo být možné uplatnit zpětně od počátku letošního roku.

Newsletter