O voličské průkazy pro volby do EP už můžete žádat jen pár dní

Žádost o voličský průkaz si na webových stránkách Hlídače Státu vygenerovalo již přes pět tisíc lidí a jejich počet pořád roste. Díky voličskému průkazu tak voliči mohou volit kdekoliv v České republice. K doručení žádosti na příslušný obecní úřad však již zbývá jen několik dní.

Nejrychlejším a nejpohodlnějším způsobem, jak žádost o voličský průkaz vytvořit, je vyplnit formulář na adrese volby.hlidacstatu.cz <https://volby.hlidacstatu.cz/> . Zájemce vyplní osobní údaje, adresu trvalého pobytu a příslušného obecního úřadu a aplikace mu automaticky vygeneruje dokument, který musí být doručen na příslušný úřad.

Na odeslání žádosti mají voliči čas do 17. května písemně, a to prostřednictvím datové schránky nebo poštou s úředně ověřeným podpisem, případně až do 22. května, jestli se s žádostí dostaví osobně přímo na úřad.

 „Aplikace je jednoduchá, rychlá a zcela bezpečná. Žádné osobní informace se neposílají přes internet, ostatně aplikace funguje i offline. Vše je hotové za 2 minuty. Překvapilo nás, že ji za poslední týden využily už tisíce lidí,“ říká Michal Bláha z iniciativy Hlídač Státu, který je spoluautorem aplikace.

Vyhotovené voličské průkazy začnou úřady vydávat od 9. května, a to buď voliči osobně, nebo osobě, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem voliče žádajícího o vydání voličského průkazu, anebo jej voliči zašle.

Volby do Evropského parlamentu se v České republice uskuteční 24. a 25. května 2019. O hlasy voličů se bude ucházet 40 uskupení. Voleb se mohou účastnit občané ČR a občané jiných zemí EU, kteří mají v ČR přechodný nebo trvalý pobyt, kterým je v den voleb alespoň 18 let. S voličským průkazem mohou volit v jakémkoliv volebním okrsku na území ČR.

Obdobnou aplikaci bylo možné na webu Hlídače Státu nalézt i v loňských prezidentských volbách. A byl o ni nebývalý zájem. Žádost o voličský průkaz si tímto způsobem vyrobilo téměř 150 000 uživatelů. Letos se na vývoji aplikace spolu s Michalem Bláhou podílela skupina dobrovolníků, kteří mají ambici zlepšovat úroveň digitálních služeb, které mohou občané využívat v komunikaci se státem.

Newsletter