Obálka Der Spieglu: Trump se zkrvavenou hlavou sochy Svobody

Německý týdeník Der Spiegel vzbudil kontroverzní reakce dnešním vydáním, na jehož titulní stránce je karikatura amerického prezidenta Donalda Trumpa. Drží v jedné ruce zkrvavený nůž a ve druhé useknutou hlavu sochy Svobody. U obrázku je titulek „America First“ (Amerika na prvním místě).

„Setnul hlavu demokracii, připravil o hlavu posvátný symbol,“ vysvětlil význam karikatury její autor Edel Rodriguez, kubánský imigrant, který do USA přišel v 80. letech.

Trump od nástupu do úřadu vydal řadu nařízení, z nichž některé vzbudily širokou kritiku, zejména uzavření hranic pro uprchlíky a dočasný zákaz cest osob z několika muslimských zemí do USA.

Titulní strana týdeníku Der Spiegel se setkala s bouřlivými reakcemi na sociálních sítích. Například německý europoslanec Alexander Lambsdorff karikaturu označil za „nechutnou“.

Trump vyvolal napětí v německo-amerických vztazích v polovině ledna, když kancléřku Angelu Merkelovou kritizoval za vstřícnou politiku vůči migrantům. Její rozhodnutí přijmout v roce 2015 statisíce uprchlíků označil za „katastrofální chybu“, která do Evropy přinesla terorismus.

Newsletter