Evropské akcie rostou, futures amerických jsou v plusu. Rostou i evropské a americké výnosy. Dolar zpevnil zpět pod 1,1300 EURUSD. Procyklické měny i měny regionu jsou v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,70 za euro.

Obama a Merkelová vybídli k pokroku v jednání o obchodní dohodě

 Spojené státy o Evropská unie musejí pokročit v jednáních o chystané dohodě o volném obchodu TTIP. Po setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou to dnes prohlásil americký prezident Barack Obama. Oba politici také vybídli k pokroku v ukrajinském konfliktu.

„Je nesporné“, že volný obchod pomohl americké ekonomice a přinesl i obrovské výhody zemím, které se jej účastní, prohlásil Obama na společné tiskové konferenci. Zajistit silný růst v Evropě je obzvláště důležité, prohlásil také v severoněmeckém Hannoveru, kde proti sporné dohodě v sobotu demonstrovaly desetitisíce lidí.

Oba z nejmocnějších politiků světa se vyjádřili také k bezpečnostní situaci v Sýrii a na Ukrajině. Merkelová prohlásila, že obě země kladou velký důraz na to, aby byly loňské dohody z Minsku o příměří na východě Ukrajiny rychle převedeny do praxe.

„Stále nemáme stabilní příměří,“ řekla kancléřka. Obama prohlásil, že mezi ním a Merkelovou panuje shoda na tom, že sankce proti Rusku kvůli ukrajinské krizi mohou být zrušeny jedině tehdy, až se objeví politické řešení pro východní Ukrajinu.

Pro Obamu to je zřejmě poslední návštěva Německa ve funkci amerického prezidenta. Šéf Bílého domu během tiskové konference nazýval kancléřku křestním jménem a označil ji za přítele a spolehlivého partnera.

Newsletter