Obama hodlá navštívit Hirošimu, píše japonský tisk

Americký prezident Barack Obama hodlá příští měsíc po schůzce skupiny G7 přijet do Hirošimy, píše dnes japonský tisk s odvoláním na nejmenovaného amerického vládního činitele. Byla by to první návštěva úřadující hlavy USA v japonském městě, na které Američané shodili v závěru druhé světové války jadernou pumu.

Washington se podle listu Nihon keizai šimbun chystá Tokiu navrhnout, že Obama do Hirošimy přijede 27. května, kdy summit sedmi průmyslově vyspělých zemí světa končí. Japonské ministerstvo zahraničí zatím tuto zprávu podle agentury Reuters nekomentovalo.

Do Hirošimy už tento měsíc zavítal na historickou návštěvu americký ministr zahraničí John Kerry. Prohlédl si památník a muzeum. Během návštěvy Kerry prohlásil, že i Obama, který se dlouhodobě zasazuje za svět bez strategických jaderných zbraní, by chtěl do Hirošimy přijet.

Nukleární puma svržená na Hirošimu 6. srpna 1945 srovnala město se zemí a bezprostředně připravila o život na 80.000 lidí; dalších 60.000 osob podlehlo do konce roku svým zraněním nebo nemocem z ozáření. O několik dní později shodili Američané druhou bombu na Nagasaki, kde celkem zahynulo asi 74.000 lidí. Krátce poté Japonsko ohlásilo kapitulaci a druhá světová válka skončila. Následky jaderného bombardování trpěly ještě další generace Japonců.

Newsletter