Obama kritizoval republikánské vedení, Trump je jeho výsledkem

Americký prezident Barack Obama ve čtvrtek kritizoval hlavní republikánské představitele. Uvedl, že republikáni se v průběhu roku vezli na vlně bláznivých konspirací a lží, což vytvořilo živnou půdu pro to, aby se Donald Trump stal jejich prezidentským kandidátem, uvedl dnes americký politický server Politico.

Obamova kritika se dotkla i republikánů, kteří nedávno oznámili, že Trumpa v listopadových volbách nepodpoří. Podle prezidenta se za jejich rozhodnutím skrývá oportunismus. Kritiku Obama namířil i na pravicová média, která podle něj z velké části mohou za šíření konspirací, čímž za současnou situaci nesou nemalou odpovědnost.

Obamův krok odráží strategii demokratické prezidentské kandidátky Hillary Clintonové, která se pokouší Trumpa zdolat tím, že ho spojuje s republikánským vedením. Podle Clintonové by každý republikán, který Trumpa podporoval či veřejně neoznámil, že ho nepodpoří, měl spolu s ním zmizet z politiky.

Obamova kritika se podle serveru Politico týkala především republikánů, kteří oznámili, že Trumpa nepodpoří po zveřejnění videonahrávky z roku 2005, ve které Trump vulgárně líčil své nevybíravé chování vůči ženám. „Nemůžete čekat na osudný den a potom říct ‚dost, to už by stačilo‘ a očekávat, že si zasloužíte roli ve vedení,“ vysvětlil Obama.

Trumpova kampaň se hemžila kontroverzními tvrzeními od samého začátku, napsal Politico. Realitní magnát například řekl, že by chtěl zakázat muslimům vstup do země, nebože mezi mexickými migranty jsou „vrazi a násilníci“. „To asi úplně nestačilo k tomu, aby ho přestali podporovat. Bylo to tedy podle nich v pořádku? „ otázal se prezident.

Obama také apeloval na Američany samotné. Zdůraznil, že je velmi důležité, aby lidé přišli k volbám. Ty mají podle něj sloužit ke „stvrzení demokracie“ a zároveň dokázat těm, kteří svou zemi milují, že mají možnost se zasadit o její budoucnost.

Newsletter