Obama kritizoval rétoriku předvolební prezidentské kampaně

Americký prezident Barack Obama ostře odsoudil předvolební rétoriku kandidátů na křeslo v Bílém domě a také násilnosti a střety, které doprovázejí mítinky republikánského favorita Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura Reuters.

„Odmítám jakékoli pokusy šířit strach a vyvolávat násilí nebo navzájem proti sobě obracet Američany,“ řekl Obama s tím, že je současným vývojem více než zděšen. Prohlásil také, že rétorika prezidentské kampaně nepředstavuje hodnoty Ameriky, proto musí přestat. V této souvislosti dodal, že příliš mnoho amerických představitelů o sporné kampani mlčí.

Jedním z nejspornějších momentů kampaně byl Trumpův sobotní mítink v Kansas City v americkém státě Missouri, kde policie proti stovkám demonstrujících použila slzný plyn. Už v pátek došlo na shromáždění v Chicagu k potyčkám mezi Trumpovými příznivci a odpůrci. Problémy provázely i Trumpova setkání s voliči v Clevelandu či Daytonu.

Trump z organizování útoků svých odpůrců obvinil demokratického uchazeče o prezidentskou nominaci Bernieho Sanderse a pohrozil, že na oplátku na jeho akce vyšle své příznivce.

Sporné jsou i televizní debaty republikánských kandidátů, kteří používají nadávky či sexuální narážky. Nejvíce je v této souvislosti osočován Trump, který si v kritice islámu či přistěhovalců nebere žádné servítky. Nedávno také v očividné narážce na svůj penis ujišťoval, že u něj je velikost naprosto v pořádku. Reagoval tak na svého rivala Marca Rubia, který prohlásil, že Trump má malé ruce a že takovým lidem se nedá věřit.

„Mluvil o mých rukách, že když jsou malé, tak i něco jiného musí být malé. Zaručuji vám, že tady není žádný problém. Ručím za to,“ odpověděl na Rubiova slova Trump. Rubio využil urážku o velikosti Trumpových rukou, kterou již v 80. letech použil na magnátovu adresu jistý magazín, který Trumpa označil za „krátkoprstého burana“.

Kvůli výrazům, které především republikánští kandidáti používají, se řada rodičů rozhodla svým dětem sledování debat zakázat. Mnozí dětští psychologové zase doporučují, aby rodiče s dětmi o tématech z debat diskutovali a vše jim vysvětlili.

Newsletter