Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Obama oznámil zrušení ekonomických sankcí USA vůči Barmě

Americký prezident Barack Obama dnes oficiálně oznámil zrušení ekonomických sankcí Spojených států vůči Barmě, která podle něj dosáhla výrazných pokroků při prosazování demokracie. Obama poukázal například na vznik demokraticky zvolené civilní vlády, na propuštění řady politických vězňů a na zlepšení situace v oblasti lidských práv a základních svobod.

Obama brzké zrušení sankcí avizoval již v polovině minulého měsíce po setkání s barmskou ministryní zahraničí Do Aun Schan Su Ťij. Uvedl tehdy, že demokratický proces v Barmě sice nebyl dokončen, ale je na dobré cestě. Nositelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij byla v září na první návštěvě USA od loňského vítězství své Národní ligy pro demokracii (NLD) v parlamentních volbách.

Barma nastoupila proces politické transformace v roce 2011, kdy byla rozpuštěna vojenská junta, jež vládla přes padesát let a kvůli níž se země dostala do mezinárodní izolace.

Organizace pro lidská práva se minulý měsíc vyslovily proti zrušení sankcí. V Barmě jsou podle nich stále porušována práva menšin, například muslimských Rohingů.

Newsletter