Obama podle odbornice nepokročil ke světu bez jaderných zbraní

Americkému prezidentovi Baracku Obamovi se nepodařilo výrazně postoupit k dosažení světa bez jaderných zbraní, o němž hovořil v projevu v Praze na úvod svého funkčního období v roce 2009. Dnes to na konferenci o kontrole jaderných zbraní na českém ministerstvu zahraničí řekla bývalá šéfka programu OSN pro odzbrojení Angela Kaneová. Podle ní ve světě není dostatečný zájem o omezení významu jaderných arzenálů.

Obama v Praze mluvil o tom, že jaderné zbraně jsou nejnebezpečnějším dědictvím studené války, a sliboval, že se zasadí o svět bez nich. „Je jasné, že Obamova pražská agenda ztratila na síle a na významu, vytratilo se to, co ji pohánělo, a naděje na jakýkoli pokrok se zmenšila na minimum,“ řekla Kaneová.

Podle ní Obama nevyužil možnost jednat o zmenšování jaderných arzenálů se všemi nukleárními mocnostmi, ale pouze uzavřel dohodu s Ruskem, k níž se však jiné státy nepřipojily. Americký prezident také nezmenšil význam jaderných zbraní pro americkou obrannou strategii, protože ve vojenské doktríně ponechal možnost, že USA použijí jaderné zbraně jako první.

Kaneová upozornila, že zatím nelze jasně říct, nakolik se o omezování jaderných arzenálů bude zasazovat nová americká vláda budoucího prezidenta Donalda Trumpa. „Nová americká administrativa přijde za dva měsíce a s ní vstupujeme na nezmapované a nepředvídatelné území,“ řekla.

Podle ní ale je ve světě jasně patrné, že většina zemí stojí o jaderné odzbrojení. Šest desítek států vyzvalo k vytvoření nové mezinárodní dohody, která by jaderné zbraně zakázala. Kaneová nicméně upozornila, že s návrhem nesouhlasily USA, Rusko ani většina evropských členů NATO. Pokud má svět pokročit k jadernému odzbrojení, tyto státy podle ní musí svůj postoj změnit. „Jaderné mocnosti nemohou dále přehlížet rostoucí frustraci z toho, že se jim nedaří naplňovat jejich sliby, že omezí význam, počty i rizika jaderných zbraní,“ řekla.

Newsletter