Obama přiletěl do Německa, bude jednat s Merkelovou

Americký prezident Barack Obama dnes po státní návštěvě Británie přiletěl do německého Hannoveru, kde bude odpoledne jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Večer společně zahájí hannoverský průmyslový veletrh.

Merkelová Obamu přivítá v hannoverském zámku Herrenhausen. Následovat budou rozhovory mezi čtyřma očima, kromě zahraničněpolitických a bezpečnostních témat budou hovořit také o chystané dohodě EU a USA o volném obchodu (TTIP). Proti ní v sobotu v Hannoveru demonstrovalo podle policie asi 35.000 lidí, podle pořadatelů více než dvojnásobek. Merkelová i Obama dohodu podporují.

Obama v rozhovoru pro sobotní vydání německého listu Bild pochválil „odvážný postoj“ kancléřky Merkelové a mnohých dalších Němců k uprchlické krizi. Kancléřku označil za svou přítelkyni.

V pondělí dopoledne šéf Bílého domu přednese na veletrhu projev věnovaný americké zahraniční politice. Odpoledne bude jednat o boji proti terorismu, o migraci, Ukrajině nebo Sýrii s kancléřkou Merkelovou, britským premiérem Davidem Cameronem, francouzským prezidentem Françoisem Hollandem a italským premiérem Matteem Renzim.

Německo, největší evropská ekonomika, je další zastávkou na Obamově šestidenním turné. Před Londýnem navštívil Saúdskou Arábii. Z Hannoveru zamíří americký prezident v pondělí odpoledne zpět do vlasti.

Newsletter