Obama pronese v Chicagu poslední velký prezidentský projev

Odcházející americký prezident Barack Obama se dnes v domovském Chicagu rozloučí se svými stoupenci a udělá symbolickou tečku za osmi lety svého prezidentského mandátu. Poslední velký Obamův projev ve funkci hlavy státu začne večer (ve středu v 03:00 SEČ) v chicagském kongresovém paláci McCormick Place.

„Chci poděkovat za tuto neuvěřitelnou pouť, oslavit, jak jste během osmi let změnili tuto zemi k lepšímu, a nabídnout pár myšlenek, kudy jít dál,“ vzkázal na webu Bílého domu svým příznivcům první americký černošský prezident. „Od roku 2009 jsme čelili svému přídělu výzev a vyšli jsme z nich silnější. Stalo se tak proto, že jsme nikdy nezavrhli víru, kterou jsme se řídili od počátků (USA) – přesvědčení, že společně můžeme tuto zemi změnit k lepšímu,“ uvedl Obama.

Podle televize CNN se prezident v posledním velkém projevu zaměří na obhajobu své zdravotnické reformy, kterou chce jeho nástupce Donald Trump zrušit. Připomene nepochybně i úspěchy americké ekonomiky, která se za Obamovy vlády zotavila z hospodářské krize. Jako vzkaz Trumpovi končící prezident připomene význam americké rozmanitosti, tolerance a silné demokracie, uvedla CNN.

V Chicagu je o Obamovu řeč velký zájem, lístky se zdarma rozdávaly od sobotního rána a lidé stáli v mrazivém počasí v dlouhých frontách. Na komunitních sítích pak o víkendu překupníci prodávali lístky až za 5000 dolarů (127.000 korun). Vstupenky se prý i padělají.

Projev bude Obamův štáb přenášet živě prostřednictvím internetu. Média upozorňují na fakt, že loučící se prezident nepromluví k národu v metropoli Washingtonu, ale v Chicagu, kde v roce 2008 po vyhraných prezidentských volbách pronesl vítězný projev.

Newsletter