Obama: Svět nese společnou odpovědnost za neopakování Hirošimy

Americký prezident Barack Obama dnes položil květy k symbolickému památníku obětem jaderného náletu na Hirošimu ze 6. srpna 1945. V následném projevu zdůraznil, že svět nese společnou odpovědnost za to, aby se něco takového už nikdy neopakovalo.

Šéf Bílého domu zároveň vzdal poctu všem nevinným, kteří za druhé světové války přišli o život, a vyzval k celosvětovému snížení množství nukleárních zbraní.

Obama přijel do Hirošimy, která se před 71 lety stala vůbec prvním terčem jaderného bombardování na světě, jako první americký prezident. Americká atomová puma tehdy srovnala město se zemí a připravila o život na 140.000 lidí.

Obama nemá v úmyslu se za nálet omlouvat ani se vracet k válečným zločinům Japonců za druhé světové války. Návštěva má být naopak gestem posílení spojenectví USA a Japonska. „Znovu potvrzujeme alianci mezi Spojenými státy a Japonskem, jednu z nejsilnějších na světě,“ zdůraznil šéf Bílého domu před americkými vojáky na vojenské základně Iwakumi, kterou navštívil těsně před odjezdem do Hirošimi.

Newsletter