Obama: Trump a Cruz prokazují svými výroky demokratům laskavost

Vyjevováním radikálních názorů na imigraci či otázky národní bezpečnosti prokazují republikánští kandidáti na prezidenta USA Donald Trump a Ted Cruz Demokratické straně laskavost. Na pátečním setkání s dárci v San Francisku to řekl americký prezident Barack Obama.

„Vlastně si myslím, že nám Donald Trump a Ted Cruz prokázali laskavost,“ uvedl Obama s odkazem na výroky kandidátů na prezidentský úřad na adresu muslimů či Mexičanů. Způsobem vedení svých kampaní oba uchazeči o křeslo v Bílém domě podle něj zklamali i vedení Republikánské strany, o jejíž nominaci do volebního klání usilují. Trump ale podle Obamy pouze odhalil extrémní názory, které část republikánů zastává už řadu let.

„Za deset měsíců už nebudu prezidentem Spojených států. Ale za deset měsíců budu – v rozporu s tím, co si myslí pan Trump – stále občanem USA,“ řekl podle agentury Reuters Obama v narážce na Trumpovu častou výtku, že současný americký prezidentem se dostal do čela státu neoprávněně, protože se nenarodil v USA, jak požaduje ústava.

Obama se narodil v roce 1961 v Honolulu na Havajských ostrovech. V minulosti se objevily spekulace, které šířili především příznivci Republikánské strany, že se ve skutečnosti narodil v Keni a jeho havajský rodný list je falešný.

 

Newsletter