Oproti konsensu trhu horší výsledek amerického HDP za 2Q podpořil výprodejní tlaky na dolaru. Dolarový index klesl pod 92 bodů, proti euru se kurz posunul k 1,1880 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna se obchoduje nad hranicí 25,50 za euro.

Obama: Trumpovy výroky jsou nebezpečné, ohrožují demokracii

Pokusy Donalda Trumpa zasít semeno pochybností o spravedlnosti amerických voleb jsou nebezpečné, podkopávají americkou demokracii a prospívají nepřátelům země. Na shromáždění ve floridském Miami Gardens to ve čtvrtek prohlásil prezident USA Barack Obama.

Šéf Bílého domu poukázal na prohlášení republikánského kandidáta ve středečním televizní debatě s jeho soupeřkou Hillary Clintonovou, že nehodlá automaticky uznat výsledek listopadových voleb. Po besedě Trump prohlásil, že si vyhrazuje právo na právní kroky, pokud bude výsledek považovat za pochybný.

Podle Obamy jsou Trumpovy výroky dalším důkazem, že není schopen zastávat prezidentský úřad. „Dokonce mu je jedno, jestli mluví pravdu. To znamená, že nemá předpoklady pro vedení státu,“ konstatoval prezident. Republikáni – ne všichni, ale mnozí – přitom podle něj uznávají, že v tak velké zemi, jakou jsou Spojené státy, nelze volby zmanipulovat.

Obama vyzval obyvatele Floridy, ale šli k volbám. Od pondělí mohou obyvatelé státu hlasovat předčasně, stejně jako to umožňují zákony dalších 36 amerických států. „Je jediný způsob, jak tyto volby prohrát. Jen jeden – pokud k volbám nepůjdeme,“ řekl prezident, který koncem roku po osmi letech v úřadu opustí Bílý dům.

Newsletter