Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna se obchoduje v pásmu 25,20 až 25,25 za euro.

Obama: V ruském zříceném letadle mohla být bomba

Spojené státy berou velmi vážně možnost, že ruský dopravní letoun nad Sinajským poloostrovem se zřítil kvůli bombě na palubě. V rozhlasovém rozhovoru to dnes prohlásil prezident USA Barack Obama. Potvrdil tak dřívější zprávy americké rozvědky, podle níž byla katastrofa na Sinaji zřejmě dílem Islámského státu.

„Je, myslím, možnost, že na palubě byla bomba. A bereme to velmi vážně,“ konstatoval prezident. „Než přijde definitivní závěr, strávíme ještě hodně času, aby naši vyšetřovatelé a zpravodajci zjistili, co se stalo. Je ale jistě možné, že na palubě byla bomba,“ dodal.

Při neštěstí zahynulo všech 224 cestujících. Rusko varuje před unáhlenými závěry, ale z okruhu egyptských vyšetřovatelů prosákly zprávy, že katastrofu způsobil výbuch motoru. Oficiální výsledky analýzy černých skříněk zatím nejsou k dispozici.

I podle dnešního prohlášení předsedy amerického sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost Michaela McCaula byla na palubě letadla bomba nastražená radikály z organizace Islámský stát (IS). Naznačují to prý dosavadní důkazy. Pokud se to potvrdí, mělo by podle něj Rusko přehodnotit svou strategii v Sýrii.

Kromě atentátu IS, který za pravděpodobnou příčinu pádu letadla považuje i Británie, nevyloučil McCaul ani možnost, že se airbusu společnosti Kogalymavia odlomil ocas. Na zadní části stroje se totiž podle něj před několika lety pracovalo. O jaké práce se mělo jednat, ale neupřesnil.

„Myslím ovšem, že pravděpodobnější scénář, na který ukazují všechny indicie, je, že to byl útok ISIS spáchaný pomocí výbušného zařízení v letadle,“ dodal McCaul. ISIS je zkratka Islámského státu v Iráku a Levantě, staršího označení IS.

Souvislost případného atentátu s nedávnou výzvou vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmána Zavahrího, aby se islamisté sjednotili v boji proti Rusku a Západu v Sýrii a Iráku, McCaul ale odmítl. Podle něj totiž příprava této akce mohla trvat poměrně dlouhou dobu.

Pokud se skutečně potvrdí, že za pádem letadla je bomba nastražená Islámským státem, mělo by Rusko podle předsedy amerického sněmovního výboru pro vnitřní bezpečnost přehodnotit svou strategii v Sýrii a začít více útočit na pozice IS. Dosud se Moskva soustředila především na bombardování povstalců bojujících proti režimu prezidenta Bašára Asada na severozápadě země.

„Myslím, že bychom měli vést protiteroristickou válku s ISIS mnohem intenzivněji, protože když je to ruské letadlo dnes, může to být americké letadlo zítra,“ dodal McCaul.

Newsletter