Obama: Zabránit Íránu získat jaderné zbraně může dohoda, ne útok

Barack Obama je přesvědčen, že Íránu může zabránit získat jaderné zbraně jen dohoda, nikoli vojenský útok. Americký prezident to řekl v rozhovoru, který dnes poskytl soukromé izraelské televizi Channel 2. 

Šéf Bílého domu ve čtyřicetiminutovém interview mluvil o svých neshodách s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem ohledně připravované dohody, jež by měla omezit íránský jaderný program a znemožnit tak Teheránu získat nukleární zbraně. Snažil se přitom přesvědčit izraelskou veřejnost, že tato dohoda bude dobrá. 

„Myslím, že mohu prokázat – ne na základě nadějí, ale na faktech, důkazech a analýzách -, že nejlepší prostředek jak zabránit Íránu v získání jaderné zbraně je důkladná a ověřitelná dohoda,“ řekl Obama v rozhovoru, jehož výňatky Channel 2 dnes odvysílala. 

„Vojenské řešení tento problém neodstraní, i kdyby se ho zúčastnily Spojené státy. Umožnilo by to jen dočasně íránský jaderný program zpomalit, ale ne eliminovat,“ dodal americký prezident. 

Na otázku ohledně možnosti, že by se Izrael po uzavření konečné dohody světových mocností, včetně USA, s Íránem rozhodl zaútočit bez varování na íránská jaderná zařízení, Obama řekl, že nemíní spekulovat. „Izraelskému lidu mohu říci, že rozumím jeho znepokojení a rozumím jeho obavám,“ poznamenal. 

Izrael je nejrozhodnějším odpůrcem rámcové dohody, ke které dospěly světové mocnosti a Írán v dubnu ve Švýcarsku. Netanjahu kvůli tomuto vývoji zahájil velkou mediální a diplomatickou kampaň proti konečně dohodě, která by měla být uzavřena do 30. června. Varoval přitom, že „na stole“ zůstává možnost izraelské vojenské akce proti íránským zařízením. 

Newsletter