Obamova vláda má stále problémy kvůli výplatě peněz Íránu

Američtí republikáni budou chtít, aby administrativa prezidenta Baracka Obamy jasně vysvětlila případ s vyplacením 400 milionů dolarů (9,8 miliardy korun) Íránu. Kandidát republikánů Donald Trump začátkem srpna prohlásil, že vláda zaplatila peníze výměnou za vydání čtyř Američanů z Íránu. Administrativa trvá na tom, že USA výkupné za své občany neplatí, a Trump byl po několika dnech nucen vzít své tvrzení zpět.

Jak dnes napsala agentura AP, případ zkomplikoval ve čtvrtek mluvčí ministerstva zahraničí John Kirby, když naznačil, že předání peněz s vydáním Američanů souviselo. Suma byla vyjednaná jako vrácení peněz, které byly v USA zadrženy v 70. letech z íránské platby za vojenské dodávky, které se nikdy nerealizovaly. Kontrakt byl uzavřen ještě za vlády šáha a před islámskou revolucí.

USA se nyní dohodly, že peníze vrátí, avšak Kirby přiznal, že předání peněz bylo pozdrženo, dokud z Íránu neodletí zadržovaní Američané.

„Zaprvé to byly íránské peníze. Dostali by je zpět tak jako tak,“ řekl stanici MSNBC. O vrácení této sumy a vrácení zajatých Američanů se podle něj vyjednávalo odděleně, ale USA „využily“ příležitosti termínové shody a vynutily si vydání občanů před předáním hotovosti, přiznal Kirby.

Peníze byly předány 17. ledna, kdy se také vrátili tři ze čtyři propuštěných Američanů, čtvrtý se vrátil později.

Republikáni v Kongresu na Kirbyho slova reagovali rychle. Předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan v prohlášení sdělil, že „prezident americkému lidu dluží vysvětlení svých činů a nebezpečného precedentu, který byl vytvořen“.

Trump reagoval ještě ve čtvrtek večer v Severní Karolíně a obvinil Obamu ze lži. „Popřel, že to (peníze) bylo za rukojmí, ale bylo to tak. Řekl, že my výkupné neplatíme, ale on to udělal. Lhal o rukojmích, veřejně a nehorázně,“ řekl Trump.

List The Wall Street Journal přišel s detaily, z nichž vyplývá, že američtí představitelé nebyli ochotni nechat Íránce odnést si peníze ze ženevského letiště, dokud letoun společnosti Swiss Air neodstartoval s Američany z Teheránu.

Newsletter