Euro proti dolaru umazalo část ranních ztrát. Obchoduje se pod 1,2140 EURUSD. Eurová korekce proti dolaru lehce pomohla měnám regionu. Koruna se posunula do zisku kolem úrovně 26,10 za euro. Přispěl k tomu i komentář guvernéra ČNB ohledně výhledu sazeb.

Obamu těší pokrok koalice proti islamistům v Sýrii a Iráku, Rusku nevěří

Americký prezident Barack Obama je potěšen pokrokem, kterého koalice v čele se Spojenými státy dosáhla v boji proti Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Jak nicméně dodal, radikálové jsou i nadále schopní řídit i inspirovat útoky. Osvobození iráckého Mosulu a syrské Rakky, které ovládají islamisté, se podle něj zatím neblíží. Obama to prohlásil na tiskové konferenci po jednání v Pentagonu.

„Budeme i nadále agresivně pokračovat v boji proti ISIL na všech frontách,“ řekl prezident. ISIL je zkratkou pro Islámský stát, která bývá někdy používána. Syrská vláda podle něj pokračuje v porušování příměří a ruské operace v zemi vyvolávají otázky týkající se záměrů Moskvy v Sýrii.

„Spojené státy jsou i nadále připravené spolupracovat s Ruskem s cílem přispět ke snížení násilí a navýšit naše úsilí v boji proti ISIL a Al-Káidě v Sýrii. Rusko ale zatím neučinilo potřebné kroky,“ prohlásil Obama. „Je na Rusku, aby ukázalo, že to myslí vážně s plněním svých cílů,“ dodal.

Americký vůdce se během tiskové konference vyjádřil i k šíření nebezpečného viru zika ve Spojených státech. Jak uvedl, vyzval Kongres, aby schválil dodatečné finance určené pro boj s touto nákazou. „Kongres musí dělat svou práci, boj se zikou stojí peníze,“ dodal.

List The Wall Street Journal dnes přišel s odhalením, že americká vláda poslala v lednu tajně do Íránu 400 milionů dolarů. Stalo se tak přitom ve stejnou dobu, kdy tato země propustila čtyři vězněné Američany. Obama dnes popřel, že by šlo o výkupné. „Oznámili jsme tuto platbu již v lednu, před mnoha měsíci. Nebylo to tajemství. Nebyla to nějaká zločinná dohoda,“ prezident. Spojené státy podle něj neplatí výkupné za rukojmí a peníze neměly žádnou spojitost s propuštěním vězňů. „Důvod, proč šlo o peníze v hotovosti, byl, že přísně dodržujeme sankce a nemáme bankovní vztahy s Íránem,“ uvedl prezident.

Newsletter