Obce mají řešit, kolik peněz dostanou příští rok od státu

Starostové mají dnes se členy vlády řešit, kolik peněz dostanou od státu obce v příštím roce. Probírat se mají daně, evropské i národní dotace či náklady obcí na administrativu uloženou státem. Konference, kterou pořádá Svaz měst a obcí (SMO), se mají účastnit premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebo ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Hosté konference by se podle předsedy SMO a starosty Kyjova Františka Lukla měli dozvědět, „kolik peněz by mělo v roce 2017 přijít do obecních kas, jaké bude navýšení prostředků obcím na výkon státní správy, s jakými financemi se dá počítat na veřejné opatrovnictví či na školství“.

Mezi témata patří rovněž nový školský zákon nebo elektronická evidence tržeb. „Obcím se nelíbí hranice příjmů z drobné vedlejší činnosti ve výši 175.000 korun, od které mají místní spolky vést EET,“ uvedl výkonný ředitel Svazu měst a obcí ČR Dan Jiránek. Obce podle něj chtějí částku zvýšit nebo ji změnit za obrat, jinak se obávají, že spolky, jako jsou hasiči či myslivci, přestanou kvůli administrativě pořádat plesy, zábavy, akce pro děti či seniory.

Newsletter