Dolar před dnešním zasedáním Fedu navyšuje zisky a proti euru se posouvá zpět pod hranici 1,1800 EURUSD. Komentář viceguvernéra ČNB Nidetzkého o relativně rychlém zvyšování sazeb podpořil korunu. Kurz zpevnil pod 25,65 za euro.

Obce možná budou opět moci stavět infrastrukturu pod silnicemi

Obcím by se mohla vrátit možnost stavět vodovody, kanalizace a další podobnou infrastrukturu pod krajskými silnicemi. Vláda dnes k návrhu poslanců opozičního klubu TOP 09 a Starostů dala kladné stanovisko. Nynější úprava podle autorů novely zákona o pozemních komunikacích přináší obcím potíže, když umožňuje pokládat technickou infrastrukturu jen do místních silnic.

Zákaz vést vodovody, kanalizace nebo kabely veřejného osvětlení pod silnicemi prvních až třetích tříd přinesla loňská novela zákona. Do krajských komunikací, které procházejí obcemi, tak není možné položit technickou infrastrukturu. Obce na ni mají dotace, ale nemohou ji postavit, upozornila před časem poslankyně za TOP 09 Věra Kovářová (STAN).

Opoziční předloha zasahuje i do struktury silničních úřadů. Podle předchozí novely musejí být tyto úřady i v malých obcích. Nynější úprava by vrátila dřívější stav, kdy byly silniční úřady jen v obcích s rozšířenou působností.

O novele rozhodnou zákonodárci. Autoři navrhují Sněmovně, aby ji schválila zrychleně už v prvním čtení.

Newsletter