Obchodní schodek USA v březnu narostl o 43 % na 6,5letý vrchol

Deficit zahraničního obchodu Spojených států v březnu vystoupil na nejvyšší úroveň za šest a půl roku. Podle tamních statistiků tomu napomohl výrazně vyšší dovoz, který na začátku roku brzdily pracovní spory v klíčových přístavech na západním pobřeží USA. Data naznačují, že americká ekonomika v prvním čtvrtletí možná rostla pomaleji, než se dosud předpokládalo.     

Schodek obchodní bilance se v březnu zvýšil o 43,1 procenta na 51,4 miliardy dolarů (1,26 bilionu Kč), oznámilo dnes americké ministerstvo obchodu. Deficit tak dosáhl nejvyšší úrovně od října 2008. Procentuální nárůst byl přitom nejvyšší od prosince 1996.     

V únoru činil schodek podle zpřesněných čísel 35,9 miliardy USD. Ekonomové v anketě agentury Bloomberg za březen v průměru čekali nárůst na 41,7 miliardy USD.     

Březnový deficit je podstatně vyšší, než jaké byly prognózy v rychlém odhadu čtvrtletního růstu ekonomiky. O něm vláda informovala minulý týden, kdy uvedla, že deficit činil 45,2 miliardy dolarů. Zároveň odhadla, že zahraniční obchod snížil v USA růst hrubého domácího produktu za první tři měsících roku o 1,25 procentního bodu.     

Největší světová ekonomika podle prvního odhadu rostla v prvním čtvrtletí ročním tempem 0,2 procenta. To je podstatně pomalejší tempo než expanze o 2,2 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Druhý odhad vývoje HDP zveřejní vláda na konci května. Podle analytiků je možné, že zpřesněná data by kvůli nečekaně vyššímu březnovému obchodnímu deficitu mohla ukázat pokles ekonomiky.    

Na vývozu a dovozu zboží se v USA na začátku roku podepsaly pracovní spory v přístavech na západním pobřeží, které se mezitím podařilo vyřešit. Na zahraniční obchod měl ale vliv i silnější dolar, který od loňského června zpevnil o více než deset procent. 

Newsletter