Obchodníci mají měsíc na to sladit tisíce smluv se zákonem

Obchodníkům zbývá necelý měsíc na to, aby všechny své smlouvy a obchodní podmínky uvedli do souladu s novým zákonem o významné tržní síle. Ten vstoupil v účinnost na začátku března. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu se vzhledem k vágnosti a nejasnosti některých ustanovení často zákon ze strany dodavatelů, odběratelů i odborné veřejnosti vykládá různě. Veškeré smlouvy musí být uvedeny do souladu s platnou novelou do 6. června.

„Jedná se o tisíce smluv, které je třeba změnit. Přejednávání smluv a obchodních podmínek věnují obchodníci veškeré své úsilí, aby vše v daném termínu stihli. Bohužel je to někdy velmi komplikované,“ řekla ČTK mluvčí svazu Irena Vlčková. Nové projednávání smluv a obchodních podmínek tak, aby byly v souladu s novelou, je podle ní v tak krátkém přechodném období obtížné.

Svaz vítá semináře, které k problematice chystá ministerstvo zemědělství (MZe), přicházejí ale prý pozdě. „Vzhledem ke skutečnosti, že velký objem smluv byl již přenastaven, je termín semináře, který pořádá MZe 12. května, poměrně pozdní,“ uvedla Vlčková.

Novela zákona o významné tržní síle má více chránit dodavatele před nekalými praktikami některých obchodních řetězců. Obchodníci ale tvrdí, že norma může zdražit potraviny v obchodech, omezit vývoz tuzemských výrobků a snížit podíl českých potravin v obchodech. Podle svazu zákon dopadne především na malé české výrobce potravin a obchodní aliance typu Jednota, COOP či Hruška.

Zákon mimo jiné vyžaduje dodržování 30denní doby splatnosti faktur mezi odběratelem a dodavatelem. Znemožňuje také přenášet na dodavatele obchodní rizika a náklady obchodního řetězce, např. ve formě špatného naplánování objemu potravin pro propagační akci.

Krajský soud v Brně na konci dubna zrušil zatím největší pokutu za zneužití zákona o významné tržní síle. Týká se Kauflandu, který měl podle rozhodnutí antimonopolního úřadu z roku 2013 zaplatit 22,13 milionu korun. Případ se tak vrací na úřad. Podle soudu úřad při posouzení významné tržní síly Kauflandu postupoval chybně. Úřad už uvedl, že podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Případ je důležitý také tím, že jde o první rozhodnutí antimonopolního úřadu v této oblasti, které přezkoumal soud. V minulosti totiž panovaly nejasnosti jak zákon vykládat. „Legislativně technická úroveň zákona o významné tržní síle vykazuje velké slabiny a nedostatky a ve svém důsledku umožňuje vícero výkladů pojmu významné tržní síly,“ uvedl soud ve svém rozhodnutí.

Newsletter