Obchodování s dluhopisy? Nechme technologie dělat svou práci

Obchodování na trhu s dluhopisy, který dnes odpovídá hodnotě 50 trilionů amerických dolarů, představuje jeden z nejstarších a nejspolehlivějších způsobů investování. Historicky poskytovaly dluhopisy osvědčený způsob financování pro mnohé vlády a velké firmy, avšak v dnešní době začíná být znovu populární i mezi drobnějšími investory. O to více zarážející je, jak v našem věku umělé inteligence a automatizace může digitalizace obchodování s dluhopisy probíhat tak neuvěřitelně pomalu. Většina obchodníků v této oblasti tak i nadále zůstává omezena staromódním způsobem, kdy většina transakcí je stále vypořádávána manuálně, obvykle prostřednictvím telefonního hovoru.

Vítej, nová éro

V roce 2016 jsme si v Saxo Bank stále lámali hlavy, proč je jedna z nejtradičnějších forem finančních investic zaseknutá kdesi v temném středověku a funguje pouze manuálně? A to i přesto, že již dávno existují technologie, díky nimž lze učinit obchodování s dluhopisy přístupné i pro drobné investory a hlavně levnější?  Jedním z hlavních důvodů je skutečnost, že trh s dluhopisy je daleko fragmentovanější než trh s akciemi. Neexistuje jediné místo pro obchodování s dluhopisy a tvorba cen probíhá přímo v neprůhledné směsi indikačních cen a se zcela odlišným profilem likvidity a obchodním chováním na každém trhu.

Další faktor představuje rozsah trhu s dluhopisy, který ve srovnání s akciovými trhy obrovský. Na světě existuje zhruba 43 tisíc akcií, avšak miliony dluhopisů. Společnost může mít jedny akcie, ale může vydat desítky typů dluhopisů s nejrůznější splatností a jedinečným právním rámcem. Každý z těchto dluhopisů může mít odlišnou likviditu a složitost obchodování. I přesto však pro dluhopisy nyní končí éra, kdy bylo jejich obchodování výhradní doménou několika málo vyvolených velkých fondů, bank a investorů. Kombinace robotiky a konektivity nám umožňuje demokratizovat nabídku na trhu s dluhopisy a vyrovnat podmínky mezi institucemi a soukromými investory, kteří chtějí získat přístup na tento trh.

Jde to i bez lidí

Naším řešením se na konci roku 2016 stalo nabídnutí plně digitalizovaného řešení pro obchodování s dluhopisy na celém světě nabízející jak vysokou transparentnost, tak výhodnější ceny. Prioritou bylo nepochybně zcela eliminovat lidský faktor, kdy každý příkaz jde přímo do optimalizované aukce obchodníků, kterou vybírá technologie až ze 40 největších poskytovatelů likvidity. Nejenže to výrazně ovlivňuje rychlost transakce, ale především klienti získávají výrazné úspory nákladů díky přístupu k přímému hodnotovému řetězci a konkurenceschopnosti prostředí s celou řadou dealerů. Naše data potvrzují, že téměř polovina obchodů provedených našimi klienty ukazuje zlepšení cen o 0,10 % ve srovnání s průměrnou tržní cenou.

Co se rychlosti celé transakce týče, záznamy ukazují, že celá akce od spuštění aplikace až po její provedení a zaznamenání na klientův účet nezabere déle než 41 vteřin. To představuje obrovské zlepšení oproti manuálnímu způsobu obchodování s dluhopisy, který může zabrat minuty, hodiny, ale třeba i dny. Co nám z toho plyne za poučení? Nechme technologie dělat svou práci!

Autorem textu je Simon Fasdal, vedoucí oddělení dluhopisů, Saxo Bank

Newsletter