Obchody s akciemi Monety dnes osmkrát převýšily průměr

Obchody s akciemi Moneta Money Bank dnes přesáhly 1,63 miliardy Kč, což je zhruba osminásobek průměru za poslední měsíc. ČTK to řekl analytik Patria Finance Václav Kmínek. Kurz akcie klesl o téměř 1,8 procenta na 83,55 Kč.

Hlavní důvody zvýšeného objemu bylo podle Kmínka úterní rozhodnutí o zařazení Monety do indexu MSCI rozvíjejících se trhů od začátku prosince a prodej 18procentního podílu ze strany GE Capital. „Po prodeji takto velkého podílu bývají vždy několik obchodních dní nadprůměrně objemy,“ uvedl. GE balík prodala za 81 Kč na akcii, doplnil analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Agentura Bloomberg v úterý odpoledne po uzavření obchodování uvedla, že GE Capital nabízí institucionálním investorům v rámci zrychleného úpisu až 92,214 milionu akcií Monety Money Bank, tedy zhruba 18 procent akciového kapitálu banky.

Indexy ze skupiny MSCI slouží mimo jiné jako podklady indexových fondů. Zařazení akcie do indexu zvyšuje zájem o ni nejen mezi individuálními, ale i institucionálními investory, což má pozitivní vliv na vývoj její ceny.

Moneta se v úterý krátce po otevření obchodovala se ziskem více než čtyři proenta těsně pod hranicí 90 Kč, což byla nejvyšší průběžná hodnota, na kterou se od svého vstupu na trh dostala.

Skupina GE Money se na Monetu přejmenovala na začátku května. Patří do ní Moneta Money Bank, Moneta Auto a Moneta Leasing. Moneta Money Bank vstoupila v květnu také na pražskou burzu. Nabídka souvisela se záměrem amerického konglomerátu General Electric prodat banku do příštího roku a zaměřit se na průmyslovou činnost. Moneta Money Bank má asi milion klientů.

Newsletter