Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

Objem obchodů s elektřinou na denním trhu loni opět rostl

Objem obchodů s elektřinou na denním spotovém trhu v Česku loni opět rostl a poprvé překonal hodnotu 20 terawatthodin (TWh). Na webu o tom informoval Operátor trhu s elektřinou (OTE), který krátkodobý trh s energiemi organizuje. Podle OTE bylo v roce 2016 celkem zobchodováno 20,14 TWh elektřiny, meziročně o 0,9 procenta více. Obchody na denním trhu představují podle OTE zhruba třetinu tuzemské spotřeby elektřiny.

Denní trh s elektřinou představuje platformu, prostřednictvím které mohou obchodníci podle potřeby vyrovnávat svou obchodní pozici. Řeší tím svůj přebytek nebo nedostatek elektřiny.

Kromě denního trhu OTE provozuje i takzvaný vnitrodenní trh. Prostřednictvím něj mohou obchodníci vyrovnávat svou obchodní pozici v době velmi blízké hodině dodávky, čímž vnitrodenní trh denní trh doplňuje. Na vnitrodenním trhu s elektřinou bylo podle OTE loni zobchodováno 544,7 gigawatthodin (GWh) elektřiny, meziročně o procento více.

U plynu naopak došlo na vnitrodenním trhu proti roku 2015 k poklesu o 6,3 procenta na 2088 GWh. Podle operátora se přesto jedná o druhé nejvyšší obchodované množství komodity od roku 2010, kdy se na této obchodní platformě začalo obchodovat.

OTE působí na trhu s elektřinou v ČR od roku 2001 a na trhu s plynem od roku 2010. Od roku 2002 organizuje obchodování na denním a později i na vnitrodenním a blokovém trhu s elektřinou a od roku 2010 také na denním a vnitrodenním trhu s plynem. Jediným akcionářem a vykonavatelem vlastnických práv OTE je ministerstvo průmyslu a obchodu. Od roku 2013 OTE také vyplácí podporu obnovitelným zdrojům energie na základě cenového rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ).

Newsletter