Objem veřejných stavebních zakázek vzrostl o 16 % na 74 mld. Kč

Veřejní investoři vypsali od ledna do konce července výběrová řízení na 2010 stavebních zakázek za 73,6 miliardy korun. Jejich počet meziročně vzrostl zhruba o čtvrtinu, objem se zvýšil o 16,1 procenta. Konkrétním firmám však tito investoři zadali zakázky v hodnotě, která byla meziročně o 40 procent nižší. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

V červenci vypsali veřejní investoři 217 výběrových řízení na stavební práce za 11,5 miliardy korun. Jejich počet i hodnota meziročně vzrostly zhruba o desetinu. „Největší výběrové řízení tohoto měsíce v hodnotě 2,8 miliardy korun vypsalo Ředitelství silnic a dálnic ČR na stavbu úseku dálnice D48 v úseku Rybí – MÚK Rychaltice,“ uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Aktivita veřejných investorů v ukončování výběrových řízení je stále velmi nízká. Konkrétním firmám do konce července zadali 2381 zakázek za 42,7 miliardy korun. Jejich počet meziročně klesl o 28,2 procenta, hodnota se snížila o 40 procent.

Podle údajů inženýrské společnosti ÚRS Praha bylo největším zadavatelem zakázek z vládního sektoru Ředitelství silnic a dálnic (9,96 miliardy Kč), následují Správa železniční dopravní cesty (6,57 mld. Kč) a ministerstvo financí (613 mil. Kč). Z komunálního sektoru zadal největší objem zakázek Kraj Vysočina (1,64 mld. Kč).

Veřejnou zakázku na stavební práce získalo do konce července 841 firem. Největší objem z toho patří Eurovii, které veřejná správa zadala 90 zakázek za 1,66 miliardy korun. U dalších 35 tendrů za 2,86 miliardy korun bude mít podíl díky účasti ve sdružení s jinými firmami.

Newsletter