Obvinění v kauze IT zakázek si podali stížnosti, rozhodne NSZ

Obvinění v kauze 14 údajně zmanipulovaných veřejných zakázek na informační systémy podali podle žalobce stížnosti proti usnesení o zahájení trestního stíhání. Rozhodne o nich Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), řekl dnes ČTK státní zástupce Martin Brzobohatý. NSZ už do případu jednou zasáhlo. Na základě předchozích stížností část stíhání letos v březnu zrušilo. V kauze je nyní obviněno 27 lidí a dvě firmy. Případ se týká tendrů Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra, hodnota zakázek činí několik set milionů korun.

„Obvinění si podali stížnost, bude o nich rozhodovat Nejvyšší státní zastupitelství. Je to poměrně složitá věc, oprávněným osobám byla z tohoto důvodu dána poměrně dlouhá lhůta na odůvodnění stížností. Na Nejvyšší státní zastupitelství to budu posílat zřejmě na přelomu měsíce,“ řekl dnes ČTK žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Brzobohatý.

Případ se vyšetřuje dva roky. Žalobci nejprve v kauze v druhé polovině loňského roku obvinili 20 lidí a osm firem, firmy a deset z obviněných lidí vinili z účasti na organizované zločinecké skupině. Na základě jejich stížností však do kauzy zasáhlo letos v březnu NSZ. Zcela zrušilo trestní stíhání všech osmi firem a tří obviněných fyzických osob. Částečně zrušeno bylo trestní stíhání deseti obviněných a zcela zamítnuty byly stížnosti u sedmi obviněných, řekl tehdy ČTK mluvčí NSZ Petr Malý.

Po důkladné analýze usnesení NSZ a nových prověřování letos v říjnu padla nová obvinění a jejich počet i počet samotných skutků se rozšířil. „Celkem je obviněno 27 fyzických osob a dvě právnické osoby, část obviněných je posuzována jako organizovaná zločinecká skupina, tito jsou ohroženi trestní sazbou v rozmezí pět až 13 let a čtyři měsíce,“ řekl v říjnu ČTK Brzobohatý.

Případ se týká tendrů Integrovaného operačního programu ministerstva vnitra. Šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic. Podle žalobce obvinění různými způsoby ovlivňovali veřejné soutěže ve svůj prospěch či ve prospěch spřízněných subjektů. Trestní stíhání je vedeno pro 14 veřejných zakázek v letech 2010 až 2014, celková hodnota zakázek je v řádu několika set milionů korun, doplnil žalobce.

Newsletter