Ochota britských bank půjčovat si navzájem prudce klesla

Situace v britském bankovním sektoru se od rozhodnutí Británie vystoupit z Evropské unie výrazně zhoršila. Naznačuje to klíčový ukazatel ochoty bank půjčovat si navzájem. Vyplývá z něj, že přirážka, kterou si banky za takové úvěry účtují, se od referenda zvýšila na dvojnásobek a je teď nejvyšší za poslední čtyři roky. Mnoho naznačuje i takzvaná výnosová křivka, která se za normálních podmínek v čase zvyšuje – teď je nejplošší od globální krize.

Data vycházejí z ukazatele LIBOR-OIS, který vyjadřuje rozdíl mezi Londýnskou mezibankovní nabízenou sazbou a úroky, které si banky stanovují mezi sebou, když si vzájemně půjčují peníze na jeden den. Až do globální krize byl rozdíl mezi těmito sazbami minimální. Nárůst takzvaného spreadu, tedy rozdílu mezi těmito sazbami, je zpravidla známkou nižší ochoty půjčovat.

Klíčový spread tříměsíčních librových sazeb LIBOR-OIS se rozšířil na 33 bazických bodů, což je nejvyšší úroveň od srpna 2012, uvedla agentura Reuters. Bezprostředně před referendem o vystoupení Británie z EU se pohyboval kolem 17 bazických bodů a v posledních čtyřech letech zpravidla v rozmezí deseti až 15 bodů.

Analytik Christopher Vecchio ze společnosti DailyFX řekl, že obchodníci teď musejí tento spread pozorně sledovat. Jedině tak budou schopni včas zachytit další eskalaci tlaků, které se v britském bankovním sektoru nyní objevily.

Britská libra, akcie citlivé na vývoj britské ekonomiky a také bankovní tituly po vítězství brexitu výrazně klesly. Tamní centrální banka oznámila, že je ochotna uvolnit měnovou politiku, aby podpořila ekonomiku. Té nyní podle ekonomů hrozí recese.

Newsletter