Očima právníků je e-sport na cestě mezi klasické sporty. Z týmů se stávají firmy, odvětví láká velké investice a sponzory

Multimilionové investice, podpora od tradičních značek, profesionalizace organizací i hráčů, proměna týmů na byznysové entity, větší význam a následná monetizace obsahu na sociálních sítích, prohlubování spolupráce s klasickými sporty a následně i zařazení mezi ně. Takto ze svých zkušeností vidí budoucnost experti na esport z advokátní kanceláře Mavericks. Růst videoherního průmyslu včetně esportu a gamingu a jejich zařazení mezi mainstream jsou neoddiskutovatelná fakta. Dle portálu Statista se hodnota tohoto odvětví dostane v roce 2023 na 200 miliard dolarů a hry hrají necelé 3 miliardy lidí. Co očekávat a jak nedostat právní headshot? Osm trendů a nejpalčivějších právních otázek mapuje nová publikace Právo v esportu od Mavericks. Čím vším se zabývá?

„Naše kancelář se zaměřuje na právo digitální doby. Do ní bezesporu patří i gaming a esport. Tohle odvětví nás opravdu baví a chceme se podílet na rozvoji českého herního ekosystému. Právě proto jsme připravili publikaci, která se zaobírá těmi nejzásadnějšími trendy a aspekty práva v esportu. Věříme, že bude pro spoustu lidí pohybujících se v tomto sektoru přínosná, protože jim umožní vyjasnit si řadu právních otázek, které v esportu vznikají, a také se připravit na očekávané proměny tohoto sektoru,“ říká Jaroslav Menčík, partner advokátní kanceláře Mavericks a vedoucí týmu pro videoherní právo, esport a gaming.

8 bitů, 8 trendů, 8 právních témat

Stejně jako osm bitů tvoří jeden byte, tak osm nejklíčovějších trendů a právních témat popisuje nová publikace Právo v esportu, jež je dílem advokátní kanceláře Mavericks. Čtenáře provede nejzásadnějšími tématy a výzvami tohoto odvětví. Jejím cílem je osvětlit nejnovější trendy a nejpalčivější právní aspekty raketově se rozvíjejícího sektoru, a podpořit tak růst českého esportového ekosystému. Co se v ní tedy nachází?

            8 trendů

 • Tady se dá vydělat. To si uvědomila již spousta podnikatelů. V tomto roce se očekávají multimilionové investice. Jen v roce 2020 a začátkem roku 2021 jich v ČR několik takových proběhlo.
 • Sociální sítě a streamovací platformy jsou úžasným kanálem pro marketingovou komunikaci s mladším publikem. Tradiční značky je začnou využívat, a tak přinesou do ekosystému více financí.
 • S přílivem peněz, zájmem veřejnosti a tlakem investorů a sponzorů dojde k výrazné profesionalizaci.
 • Esport na mobilních zařízeních se přihlásí o slovo. Pomalu, ale jistě začíná v popularitě dohánět konzole a počítače.
 • Mladší generace se odklání od sledování televize a přesouvá se do online prostoru. Generovat kvalitní a pravidelný obsah na sociální sítě a streamovací platformy bude znamenat pro spoustu organizací velkou část příjmů, pokud se ho naučí dobře monetizovat.
 • Již minulý rok řada sportovních klubů oznámila vstup na esportovou scénu. Spolupráce mezi těmito sektory nachází spoustu průsečíků, letos se bude ještě více prohlubovat.
 • Kluby zapsané jako spolky se dostanou do menšiny. Přesun k podnikatelským prvním formám organizací je budoucnost esportu. Bez toho nepůjde dělat skutečný byznys.
 • Odvážnější predikce! Esport se zařadí mezi tradiční sporty. Tím se mu otevře spousta momentálně zavřených dveří včetně dotací.

            8 právních témat

 • Jaké jsou možnosti hráčských kontraktů? Je lepší zaměstnanecký poměr, nebo smlouva s OSVČ? Každá možnost má svá pravidla, výhody i nevýhody.
 • Smlouvy s partnery a sponzory. Jak se vyhnout pokutám, negativnímu PR a ztrátám důvěry? Jsou peníze víc než špatné jméno?
 • Ekonomické podmínky dealu, kontrola a corporate governance a management týmu či organizace. Na co všechno může mít investor vliv?
 • Založení esportové organizace. Jak se to vůbec dělá? Spolek, „eseróčko“ či něco úplně jiného?
 • Co se stane, když některý z vašich svěřenců ve hře podvádí ilegálním způsobem? Může to ohrozit chod organizace? Hrozí pokuty či diskvalifikace?
 • Esport není sport, ne? Takže dopovat můžeme? No rozhodně ne! Třeba ESL po jedné z afér zakázala látky, jsou jsou například adderall, marihuana, kokain či steroidy, takže na ně by každý profesionální hráč měl rozhodně zapomenout.
 • A co sázení? Platí podobná pravidla jako pro klasický sport a sázkové kanceláře zde vidí veliký potenciál. Uzavírají četná partnerství s celou řadou entit v oblasti esportu.
 • Herní organizace se těší obrovské popularitě u svých fanoušků. Stávají se z nich lovebrandy. Jak si tedy svoji značku ochránit například před spekulanty, kteří by se jejím jménem chtěli obohatit? Jednoduše, ochrannou známkou.

Kompletní publikaci je možné získat zdarma na webových stránkách Mavericks (mavericks.legal).

O Mavericks

Advokátní kancelář Mavericks je předním specialistou na digitální ekonomiku, technologie, startupy, venture kapitálové a private equity transakce. Za svou historii pomohli Mavericks stovkám klientů, mimo jiné s e-commerce, nastavením IT smluv, ochranou duševního vlastnictví a vyjednáváním při vstupu investora. Kancelář si zakládá na špičkovém týmu právníků, jehož jádro tvoří čtyři zkušení advokáti, kteří spolu v minulosti řadu let působili v přední mezinárodní advokátní kanceláři s pobočkami po celém světě. Kromě titulů z českých vysokých škol se pyšní diplomy z prestižních amerických univerzit včetně Harvardu a NYU. Tomáš Ditrych, který Mavericks před několika lety založil, získal unikátní specializaci na startupy a venture kapitálové transakce přímo v San Francisku, kde v minulosti působil. Tomuto oboru se nyní naplno věnuje v ČR nejen při vyjednávání desítek transakcí ročně, ale také v rámci výuky vlastního předmětu na pražské Právnické fakultě UK. Advokáti z Mavericks za pomoci nejmodernějších technologií poskytují právní služby se specializací na průmysl 4.0. Jsou označování za právního lídra v oblasti technologií a advokátní kancelář budoucnosti.

Newsletter