Od května se mění některá pravidla pro placení cla

Od 1. května platí nová pravidla pro celní řízení u zásilek přicházejících ze zahraničí. Nově se bude do celní hodnoty veškerého zboží, které není osvobozeno od cla, počítat i poštovné. Další podstatnou změnou je, že u věcí, které nejsou osvobozeny od cla, se bude vyměřovat a platit jakékoli, a to i nízké clo. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Generální ředitelství cel Hana Prudičová.

Poštovné se bude od května přičítat k hodnotě samotného dováženého zboží, a teprve tato celková částka bude základem pro vyměření celních poplatků. Podle dosavadní úpravy se poštovné nezahrnovalo do celní hodnoty zboží neobchodní povahy. Limity pro případné uplatnění osvobození od cla se však nadále týkají pouze vlastní hodnoty samotného dováženého zboží, tedy ještě bez zahrnutí poštovného, upřesnila mluvčí celníků

Celní orgány budou nadále osvobozovat od cla zásilky obchodní i neobchodní povahy, včetně zboží zakoupeného po internetu, v hodnotě do 150 eur (cca 4050 Kč), od daně z přidané hodnoty pak jen zásilky do 22 eur (necelých 600 Kč). U bezplatných zásilek neobchodní povahy, respektive mezi soukromými osobami (takzvané dárky), zůstává stejný limit pro osvobození od cla i od daně z přidané hodnoty, který je 45 eur (asi 1215 korun).

Podle stávající úpravy se nevyměřovalo clo nižší než deset eur (zhruba 270 korun), to od příštího měsíce již platit nebude. „Například u zboží v hodnotě 200 eur, které nemá nárok na osvobození a u kterého se clo dnes neplatilo, protože bylo nižší než deset eur, bude od 1. 5. 2016 nutné částku cla ve výši osm eur zaplatit,“ sdělila Prudičová.

Změny souvisejí s novým Celním kodexem Evropské unie a souvisejícími předpisy, která mimo jiné mění celní řízení u poštovních zásilek ze třetích zemí.

Newsletter