Odboráři dle bookmakerů Fortuny vymáčknou ze Škodovky 10,5 %

V Česku není sledovanější kolektivní smlouvy než té, kterou se svými zaměstnanci uzavírá Škoda Auto. Pravdou je, že zástupci odborářů snad ještě nikdy neměli v rukou tolik trumfů jak letos. Firma trhá prodejní rekordy, v roce 2017 jí meziročně stoupl zisk o třetinu a v neposlední řadě nasycený pracovní trh také není to, co by se zástupcům společnosti hodilo do krámu. Podle bookmakerů Fortuny je v roce 2018 pravděpodobné navýšení mzdových tarifů o zhruba 10,5 %.

Poslední nabídka ze Škodovky zněla na 8,3 %, že by byl výsledek nižší než 9 % je podle bookmakerů s kursem 7:1 prakticky vyloučené.

„Dílčích úspěchů stran úprav směn už zaměstnanci dosáhli, to hlavní ale zatím stále leží na stole. Zítřejší jednání myslím žádné drama nepřinese, vedení firmy je pod tlakem, odboráři cítí jedinečnou šanci a nemají kam spěchat. Stávková pohotovost, nedej bože přerušení výroby, to je to poslední, co si Škodovka v době, kdy se čekací doba na některé modely pohybuje v mnoha týdnech, opravdu nemůže dovolit. Rovnovážný kurs máme na letošní růst o 10,5 procenta a já myslím, že to je minimum, na které odboroví předáci pro tento rok mohou kývnout,“ říká Michal Hanák, hlavní bookmaker Fortuny.

Na druhou stranu, před pár měsíci vzbudil rozruch diskutovaný přesun výroby Superbu do Německa a případné stěhování výroby dalších modelů do dalších zemí pro zvýšení efektivity i na straně mzdových nákladů, je něčím, co zaměstnanci fabrik v Česku toužících po lepší mzdě prostě musí zvažovat. I v tom kontextu je proto podle bookmakerů v kursu 6:1 nepravděpodobné, že by odboráři firmu přitlačili ke zdi a „vymáčkli“ z ní růst mzdových tarifů za hranicí 15 %.

„Uvidíme, jak to celé dopadne. Budeme každopádně sledovat, jak na možnost vsadit si na svůj plat budou reagovat lidé na pobočkách v okolí Mladé Boleslavi, Rychnova nad Kněžnou nebo Vrchlabí. Jestli si věří, nebo si případný nižší růst naopak sázkou pojistí,“ doplňuje Michal Hanák.

Kursová nabídka:

Škoda Auto

Dohoda o navýšení mzdových tarifů v roce 2018:           Ano      Ne

9,01 % a více                                                                    1,05      7

10,51 % a víc                                                                    1,85      1,85

15,01 % a více                                                                   6          1,06

 

Newsletter