Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Odborníci komentují zvýšení sazeb Českou národní bankou

Bankovní rada České národní banky zvýšila úrokové sazby. Jaké budou dopady tohoto zvýšení okomentovali ekonomičtí experti.

 ______________________________________________________________________________

  • Komentář Ondřeje Šmakala, generálního ředitele islandsko-britsko-české fintech skupiny Orka Ventures:

„I když si myslím, že vyšší inflace obecně Česku pomáhá dostat se skrze tlak na růst mezd blíže úrovni zemí EU15, i růst cen musí mít svoje limity. A ty byly překročeny. Měnová politika České národní banky však už nemůže zvládnout tak vysokou inflaci sama.

Růst cenové hladiny je v tuzemsku nyní tažen převážně vysokou spotřebitelskou poptávkou. V kombinaci s výpadky dodávek zboží jde o dokonalý inflační koktejl. Je proto na čase, aby vláda ve spolupráci s Poslaneckou sněmovnou do celé záležitosti vstoupila a přehnanou poptávku obyvatel zchladila. Například tím, že omezí příliš vysoké státní výdaje a zruší různé daňové výjimky a nesystémové příspěvky, jež naopak spotřebitelskou poptávku podporují a pomáhají tak inflaci držet vysoko.”

______________________________________________________________________________

  • Komentář Erika Kmetě, spoluzakladatele investiční společnosti K&L Rock Group:

„Ačkoli řada analytiků hovoří hlavně o dovezené inflaci, mně při pohledu na statistická data připadá, že se podstatná část růstu cenové hladiny generuje naopak skrze domácí poptávku. Zatímco ceny energií vzrostly v Česku zhruba podobně jako v jiných zemích, tempo zdražování služeb patří k nejvyšším v celé EU. Z tohoto pohledu dává další zvýšení úrokových sazeb ČNB smysl a mělo by časem zafungovat.

Nárůst základních úrokových sazeb se zároveň promítne také do dění na realitním trhu. Rozhodnutí centrální banky mimo jiné ještě posílí trend posledních týdnů a měsíců, kdy přibývá rozestavěných domů, bytů a developerských projektů k prodeji. Řadě firem a menších soukromníků už zkrátka došly peníze na financování výstavby a takových případů bude přibývat. Zároveň se lidem prodraží nejen nové hypotéky, ale i ty stávající. Po refixaci může měsíční splátka vzrůst i na dvojnásobek původní výše. Tempo růstu cen nemovitostí tak bude v důsledku vysokých úrokových sazeb zpomalovat, v některých lokalitách a u některých typů nemovitostí pravděpodobně uvidíme i cenovou stagnaci nebo dokonce mírný pokles. Zkoriguje se tak míra nadhodnocení cen nemovitostí, jež podle ČNB v Česku dosahovala až 40 %.

Kromě úvěrů banky sice postupně zvýší úrokové sazby také u spořicích účtů a termínovaných vkladů, s ohledem na výši inflace ale půjde jen o kosmetickou úpravu. Pokud budou lidé chtít alespoň částečně zachovat kupní sílu jejich úspor, bez investování se neobejdou. V tomto ohledu však doporučuji být nadále opatrný, dílčí propady na rizikovějších aktivech, jako jsou akcie, se mohou objevovat ještě nejméně do konce roku. My v našem fondu nicméně postupně přecházíme z obezřetnostního nastavení do neutrálního a postupně začneme akciové pozice opět s rozmyslem budovat. Z minulosti nicméně víme, že propady trhů definitivně končí zpravidla až ve chvíli, kdy centrální banky přestanou zvyšovat úrokové sazby.”

______________________________________________________________________________

  • Komentář Miloše Filipa, ředitele realitního fondu Schönfeld & Co:

“Bezprostřední dopady zvýšení úrokových sazeb ČNB uvidíme na finančních trzích už během několika dní. Banky nové úrokové sazby promítnou do cen hypoték a do rizikových přirážek úvěrů. To znovu prodraží financování nemovitostí ve všech případech, kde bankovní domy figurují jako jeden ze zdrojů peněz – ať už půjde o koupi bytu či domu na hypotéku fyzickými osobami, novou developerskou výstavbu nebo transakce na poli komerčních nemovitostí. Nejedná se však o žádné překvapení, financování se zdražuje s růstem sazeb průběžně, cena nyní postoupí na další stupeň a trh se dále ochladí. Nemovitostní akvizice tak budou čím dál častěji provádět hlavně ti, kteří mají dostatek vlastní hotovosti.

Ke klesající poptávce se navíc přidá rostoucí nabídka ze strany subjektů, pro které začne být ekonomicky nepříjemné financovat nemovitost úvěrem s plovoucí úrokovou sazbou. Dramatický pokles cen však nečekám, protože zejména bytová výstavba je v Česku stále nedostatečná a náklady na stavební práce a materiály dál rostou. Spíše se tak dočkáme zpomalení tempa růstu cen nemovitosti, v horším případě jejich stagnaci. Kupující si budou moci více vybírat lokalitu a v ní kvalitní investičně zajímavé nemovitosti s bonitními nájemci.

Z pohledu investorů sice nemovitosti nebudou závodníkem s aktuální inflací “na steroidech”, na dlouhodobé atraktivitě ale příliš neztratí. Na trhu není moc jiných konzervativních aktiv, jež by dokázala nyní za inflací alespoň pokulhávat a z dlouhodobého pohledu 5-10 let dokonce reálnou hodnotu peněz udržet. Řada lidí navíc začíná intenzivně vnímat, že jejich úspory v bankách inflace rychle znehodnocuje, a tak peníze přesouvají mimo jiné i do realitního trhu.

Pokud se inflace ukáže jako dlouhodobý jev, například v případě, že bychom skutečně nastoupili trend deglobalizace, pak půjde o jeden z klíčových dějinných zlomů ve vývoji vyspělých i rozvíjejících se ekonomik. V takovém případě se může stát, že centrální banky postupně dospějí k přehodnocení doposud nastaveného inflačního cíle. Místo toho, aby se snažily pomocí úrokových sazeb udržet 2% inflaci, stanoví si nový cíl třeba o jeden procentní bod výše, aby ekonomiku nedusily v příliš hluboké a táhlé recesi.”

Orka Ventures

Ondřej Šmakal je předním českým manažerem s mnohaletými zkušenostmi z oblasti marketingu, financí a pojišťovnictví. V minulosti pracoval mimo jiné jako manažer direct marketingu penzijních fondů v ČSOB Pojišťovně či pojišťovně Aegon. Posledních 10 let se pak pohybuje na vysokých řídících pozicích ve společnostech poskytujících nebankovní půjčky. Od roku 2017 je generálním ředitelem islandsko-česko-britské fintech skupiny Orka Ventures, jež se zaměřuje na on-line poskytování hotovostních spotřebitelských úvěrů a předplacených debetních karet na několika trzích střední a severní Evropy.

Orka Ventures je mezinárodní fintech skupina zaměřená na poskytování spotřebitelských úvěrů a dalších finančních produktů. Od konkurence se liší především sofistikovaným skóringovým modelem, který díky využití velkých dat dokáže minimalizovat rizika spojená s podvody a úvěry v selhání. Zároveň je průkopníkem principu pay now, finance later, který umožňuje klientům vybrat si jaké konkrétní výdaje si nechají profinancovat a kdy přesně tak učiní. Jakožto původem česká skupina sídlí Orka v Praze, jádro jejího podnikání ale v současnosti leží v Dánsku a na Islandu, kde je se 125 tisíci klienty ve svém oboru lídrem trhu. Celkový objem úvěrů poskytnutých ze strany Orka Ventures klientům dosáhl za 11 let existence skupiny již téměř 3,3 miliardy korun. Další navyšování této sumy podpoří kromě nových inovativních produktů také plánovaná expanze na další evropské trhy s celkovým potenciálem 60 až 80 milionů zákazníků.

K&L Rock Group

Erik Kmeť je zkušený portfolio manažer, který se na kapitálových a finančních trzích pohybuje přes 10 let. Investování a tvorba investičních strategií byly jeho velkým koníčkem již v mládí, kdy působil jako profesionální hokejista. V roce 2019 se svým tehdejším kolegou Janem Lobem založili skupinu K&L Rock Group a v roce 2020 spustili alternativní investiční fond, který zhodnocuje prostředky klientů unikátní kombinací investic do nemovitostí, tradingu na akciových i komoditních trzích a private equity. V současnosti má skupina v portfoliu aktiva za téměř čtvrt miliardy korun a její aktivity jsou rozčleněny do tří hlavních oblastí – správa a zhodnocování majetku, realitní projekty a private equity investice. Erik Kmeť se v rámci K&L Rock Group věnuje nejen tvorbě a naplňování celkové strategie a vize, ale osobně aktivně působí také v oblasti správy klientských portfolií.

K&L Rock Group je česká investiční skupina, která se věnuje správě a zhodnocování majetku, realitním projektům a oblasti private equity. Skupina K&L Rock byla založena koncem roku 2019 a v roce 2020 spustila alternativní investiční fond, který zhodnocuje prostředky klientů unikátní kombinací investic do nemovitostí, tradingu na akciových i komoditních trzích a private equity. V současnosti má skupina K&L Rock Group v portfoliu aktiva za téměř čtvrt miliardy korun.

Zakladatelé skupiny Jan Lobo a Erik Kmeť mají bohaté zkušenosti s obchodováním na akciových a komoditních trzích, tvorbou investičních strategií a správou majetku investorů. Zhodnocování peněz K&L Rock Group dosahuje prostřednictvím různých nástrojů, primárně investováním do akcií, akciových indexů či komodit. Hlavní přidanou hodnotou pro klienty je neustálé vyhodnocování investic, častá aktualizace portfolií a aktivní obchodování na denní bázi, což s sebou nese vyšší výnos.

Důležitým investičním pilířem K&L Rock Group jsou také nemovitosti a realitní development. V této oblasti se skupina nyní zaměřuje na investice do vlastních rezidenčních projektů financovaných prostřednictvím emise dluhopisů. Primárně jde o menší a středně velké projekty v regionech, které se vyznačují vysokým standardem provedení, funkčností a důrazem na maximální soulad s urbanistickým rázem dané lokality. Do konce roku 2023 se K&L Rock chystá dokončit dva rezidenční projekty s více než 80 bytovými jednotkami v Jahodnici a Světlé nad Sázavou. Další výstavbu pak skupina plánuje například v Havlíčkově Brodě.

RSBC HOLDING

Miloš Filip, CFA

Miloš Filip je uznávaným odborníkem na finanční sektor s více než dvacetiletou zkušeností a autorem několika odborných knih. Svou kariéru odstartoval jako investiční poradce ve skupině ABN AMRO Bank. Následně byl strategickým konzultantem ve skupině ČSOB a podílel se na založení české i slovenské dceřiné společnosti ČSOB Asset Management. Dále mimo jiné pracoval jako ředitel penzijního fondu a působil v investičních společnostech významných pojišťovacích skupin. V ING Investment Management 6 let vedl distribuci a marketing, v Generali Investment CEE byl přes tři roky ředitelem pro produkt, obchod a marketing. Věnoval se také poradenství v oblasti dotačního financování či projektům finančního vzdělávání pro školy. Od března 2020 je ředitelem realitního fondu Schönfeld & Co Nemovitosti SICAV, který se zaměřuje na prémiové komerční a rezidenční nemovitosti. Fond patří do skupiny RSBC Group.

Miloš Filip vystudoval Ekonomicko-správní fakultu Masarykovy univerzity v Brně, kde také získal doktorát z finanční ekonomie. Je držitelem české makléřské licence a prestižního mezinárodního titulu Chartered Financial Analyst udělovaného americkou asociací CFA Institute. Jeho koníčkem jsou osobní finance a dlouhodobě se věnuje oblasti osobního investování a správy rodinných financí. Je autorem vzdělávacích publikací Co s tou krizí, Co s tou penzí a trilogie Osobní a rodinné bohatství. Spolupracoval také na přípravě projektu finančního vzdělávání České bankovní asociace a byl členem Pracovní skupiny Ministerstva financí ČR pro vzdělávání v oblasti osobních financí.

O RSBC HOLDING

Základem portfolia české investiční skupiny RSBC jsou rezidenční a komerční nemovitosti, úrodná půda, realitní fondy či průmyslové a zemědělské společnosti v České republice i v zahraničí. Holding se zaměřuje také na poskytování profesionálních služeb v oblasti akvizic, správy a obchodování s nemovitostmi či na venture kapitálové investice na poli nových technologií ve vzdělávání a zdravotnictví. Investiční filozofie skupiny založené v roce 1998 původně za účelem správy restituovaného majetku rodiny Schönfeldů stojí na konzervativním přístupu, dlouhodobé stabilitě, rodinných hodnotách a úctě k tradicím. Aktuálně je součástí skupiny RSBC celkem 35 společností, souhrnná hodnota aktiv přesahuje 7 miliard korun.

Newsletter