Americké reálné sazby měřené proti inflaci ochráněnými dluhopisy klesají. Dolar v návaznosti na to obrací proti euru do ztráty nad 1,1610 EURUSD. Měny regiony americké dění nezatěžuje. Zlotý a koruny posiluje, přičemž domácí měna se posunula pod 25,70 za euro.

Odbory v maloobchodu vnímají schválený zákon jako průlom

Odboráři v maloobchodě vnímají schválení zákazu prodeje o třech státních svátcích Sněmovnou jako průlom a vítězství, i když ne tak velké, jak očekávali. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu přijaté znění zákona potvrdilo, že není třeba žádné legislativní regulace. Poslanci dnes schválili zákaz prodeje v obchodech s prodejní plochou nad 200 metrů metrů čtverečních o třech svátcích – 1. ledna, 25. a 26. prosince.

Původní senátní návrh počítal s omezením prodeje o sedmi svátcích. Předloha nyní míří k posouzení senátorům.

Podle Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) zákon ve schválené podobě zaměstnancům zajistí alespoň minimální volno. „Přesto se budeme snažit, aby v budoucnu vzrostl počet dní, které zaměstnanci budou moci trávit doma s rodinou. Legislativní proces ještě není u konce, zákon bude projednávat Senát, který ho může vrátit Poslanecké sněmovně,“ uvedla mluvčí odborářů Aneta Bednářová.

Obchodníci uvádějí, že již nyní, bez legislativní úpravy, byla v tyto dny většina obchodů zavřena. Pouze některé obchody byly otevřeny 26. prosince, ne však všechny. „Z pohledu Svazu obchodu a cestovního ruchu byla zvolena nejpřijatelnější varianta z těch špatných. Stále totiž trváme na svém, že regulace otevírací doby je zcela nadbytečná a není třeba legislativní úpravy,“ uvedla mluvčí svazu Irena Vlčková.

Není však vyloučeno, že ze Senátu se zákon vrátí zpět poslancům s pozměňovacím návrhem, který bude rozsah svátků rozšiřovat. Podle původního senátního návrhu měly mít obchody zavřeno na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince.

Zákaz prodeje i ve schválené podobě se ale nebude vztahovat na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zavřít však budou muset zastavárny, sběrny nebo bazary.

Newsletter