Odbory v TPCA dnes začaly sbírat podpisy na podporu stávky

Odbory v kolínské automobilce TPCA dnes začaly sbírat podpisy na podporu stávky, kterou pohrozily minulý týden. ČTK to řekl předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný. Odboráři požadují navýšení tarifních mezd o 1350 Kč, vedení firmy už ale rozhodlo o zvýšení o 700 Kč. Průměrný plat v dělnických pozicích v japonsko-francouzské automobilce byl dosud 30.600 korun.

„Jsou distribuovány hlasovací lístky, které se vhazují do uren,“ uvedl Navalaný. Zaměstnanci vyznačí, zda souhlasí, nebo nesouhlasí se stávkou, případně že se hlasování neúčastní.

Referendum o tom, zda jsou zaměstnanci kvůli neshodám při vyjednávání nové kolektivní smlouvy ochotni jít do stávky, potrvá zhruba dva týdny. Další kroky se budou odvíjet od toho, jakou podporu stávka získá. Pro její vyhlášení je potřeba, aby se hlasování zúčastnila nejméně polovina zaměstnanců, přičemž se stávkou musejí souhlasit alespoň dvě třetiny hlasujících. V TPCA pracuje zhruba 3000 lidí.

Stávkovou pohotovost vyhlásily odbory minulý týden ve čtvrtek. Vedení firmy tentýž den oznámilo, že i bez dohody s odbory zvýší od června mzdy tarifních zaměstnanců o 700 Kč. Dalších 100 Kč jim připadne s navýšením základny pro výpočet prémií a průměrná výše třináctého platu, který byl zaveden místo firemního bonusu, stoupne o 4500 Kč. Podle mluvčího Marka Hovorky chce vedení automobilky uklidnit situaci, protože zaměstnanci očekávali zvýšení platů už od dubna.

Mluvčí zároveň uvedl, že firma stojí o dohody s odboráři ve všech položkách. Ti ale požadují navýšení tarifních mezd o 1350 Kč, zavedení směnného příplatku 450 Kč a úpravu podmínek pro vyplácení třináctého platu. Zvýšení platů, o němž rozhodlo vedení automobilky, mají za nedostatečné.

Kolektivní vyjednávání v automobilce trvá od konce ledna. Podle Hovorky bude platnost dosavadní smlouvy prodloužena, aby pracovníci neztratili výhody, které z ní vyplývají.

Newsletter